Jak wybrać rybki do akwarium?

Zwierzęta    
ocena

Dla początkujących akwarystów najlepiej nadają się rybki dość odporne na warunki środowiskowe, by każdy błąd w opiece nad nimi nie skutkował poważnymi chorobami, a nawet śmiercią zwierząt.

Jak wybrać rybki do akwarium?

photoxpress.com

Na początek najlepiej zająć się hodowlą jednego gatunku ryb i w miarę zdobywanego doświadczenia poszerzać hodowlę o inne rybki. Rybki z różnych środowisk zwykle mają różne potrzeby żywieniowe, preferują inną temperaturę i ph wody, inne zagęszczenie roślinności. Nie łączymy ich ze sobą nie mogąc zapewnić im wspólnie optymalnych warunków.

Przedstawiciele jednych gatunków bywają zagrożeniem dla innych ryb. Jeśli chcemy łączyć różne gatunki koniecznie wybierzmy takie, które będą dobrze się czuły w takich samych warunkach i nie będą stanowić dla siebie zagrożenia. Nie łączymy ruchliwych ryb z tymi prowadzącymi spokojny tryb życia, ryb długoogoniastych z rybami, które będą obgryzać ich długie płetwy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości połączenia ze sobą przedstawicieli różnych gatunków najlepiej poprosić o radę doświadczonego akwarystę. Przy doborze ryb różnych gatunków weźmy też pod uwagę jaką strefę wody dany gatunek zamieszkuje, najlepiej zasiedlić wszystkie strefy (przydenną, przypowierzchniową i środkową), nie wybieramy gatunków ryb zamieszkujących tylko jedną strefę.

Nie wolno przesadzać z ilością ryb w akwarium, może to bowiem prowadzić do zachorowań i śmierci zwierząt. Na 1cm długości ryby powinien przypadać co najmniej litr wody w akwarium. Wybierając konkretne osobniki dokładnie się im przyjrzyjmy czy wyglądają na zdrowe, tzn. czy nie mają żadnych zmian skórnych, jak ubytki łusek czy owrzodzenia, ich ogon i płetwy nie są postrzępione, nie widzimy żadnych opuchlizn czy zaczerwienień (nie wynikających z naturalnego ubarwienia), nie powinny też ocierać się o inne ryby i ściany akwarium.

Zakupione rybki przewozimy w woreczku, im dłużej ma trwać transport, tym więcej powinno znajdować się w nim powietrza. Nie wpuszczamy ryb od razu do akwarium, poświęcamy chwilę na ich odpowiednie zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach. Najpierw wsadzamy zamknięty woreczek z rybkami do przygotowanego wcześniej akwarium i pozostawiamy na powierzchni na około 15 minut, by wyrównały się temperatury, następnie odlewamy 1/3 wody z woreczka, dolewamy na jej miejsce wodę z akwarium i pozostawiamy rybki na jeszcze 10 minut. Dopiero po tych zabiegach wpuszczamy je do akwarium uważając, by nie wlać do niego wody z woreczka.

Teraz już możemy zacząć obserwować rybki w ich nowym domu.

Chcecie hodować rybki? Co Was przekonało do tej decyzji?

OCENA
2.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =