Jak wychować spaniela?

Zwierzęta    
ocena

Spaniele należą do psów myśliwskich, selekcjonowano je pod kątem użytkowości w płoszeniu ptaków i przynoszeniu postrzałek człowiekowi. Jak większość psów myśliwskich potrzebują dużo ruchu, aktywności, urozmaiconych ćwiczeń. Weźmy to pod uwagę decydując się na psa tej rasy.

Jak wychować spaniela?

sxc.hu

Ponieważ w trakcie kształtowania się rasy wzmacniano talenty węchowe i instynkt pogoni za zwierzyną musimy włożyć trochę pracy w naukę posłuszeństwa, by móc kontrolować zachowanie psa.

Jak najwcześniej zaczynamy naukę przychodzenia psa na zawołanie. W przyszłości może się to okazać bardzo pomocne, zwłaszcza gdy psa skusi zapach dzikiego zwierzęcia zwietrzony w trakcie spaceru. W zabawach staramy się wykorzystywać naturalne predyspozycje psa, bawimy się w aportowanie, wyszukiwanie ukrytych przedmiotów, tropienie. Jeśli zapewnimy psu tego typu rozrywki jest większa szansa, że nie będzie poszukiwał ich „na własną łapę”. Dajmy szczeniakowi zabawki i gryzaki, by nie gryzł przedmiotów do tego nie przeznaczonych. Jeśli widzimy, że piesek zabiera się za obgryzanie np. naszych butów spokojnie mówimy – „nie” lub „nie wolno”, zabieramy buta i podajemy mu psią zabawkę, chwalimy psa, jeśli się nią zainteresuje.

Nigdy na psa nie krzyczymy i nie stosujemy kar fizycznych. Spaniele nie należą do psów bardzo wybrednych jeśli chodzi o smakołyki, wykorzystajmy je więc jako motywator do nauki. W wychowaniu psa najważniejsza jest konsekwencja i jasność komunikatów.

Naukę zawsze zaczynamy w jak najspokojniejszym otoczeniu, gdzie nic nie będzie pieska rozpraszać, dopiero po opanowaniu danej umiejętności w takich warunkach przechodzimy na wyższy stopień trudności i zmieniamy miejsce ćwiczeń. Nie skaczemy jednak od razu na głęboką wodę, najpierw ćwiczymy w różnych pomieszczeniach w domu, następnie przechodzimy w spokojne miejsce na zewnątrz, tam też staramy się stopniować poziom rozproszeń. Jeśli coś przestaje wychodzić, cofamy się na łatwiejszy poziom. Pamiętajmy, że uczenie pieska powinno być przyjemnością i dla nas i dla niego, wtedy efekty będą najlepsze. Młode psy szybko się dekoncentrują i męczą ćwiczeniami, dlatego ćwiczymy krótko, a kończymy zawsze zanim piesek zdąży się znudzić.

Spaniela dobrze jest od małego przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych: czesania, czyszczenia uszu, przemywania oczu.

Podobnie jak w przypadku wychowywania psów innych ras, polecam udział w zajęciach dla szczeniąt, poza nauczeniem psa podstawowych umiejętności, dowiemy się jak sobie radzić z częstymi problemami właścicieli młodych psów, nauczymy się lepiej rozumieć naszego czworonożnego przyjaciela i damy mu możliwość kontaktu ze swoimi rówieśnikami.

Dlaczego zdecydowaliście się na posiadania spaniela? Co Was przekonało do tej rasy?

OCENA
4.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =