Jak wyposażyć klatkę dla chomika?

Zwierzęta    
ocena

Ponieważ większość swojego życia chomik spędza w klatce, musimy zadbać, by jej wyposażenie było dla niego bezpieczne, komfortowe i dostarczało naszemu pupilowi odpowiednią porcję rozrywek.

Jak wyposażyć klatkę dla chomika?

sxc.hu

Podstawową sprawą jest upewnienie się, że klatka jest odpowiednio zabezpieczona przed samowolnym wydostaniem się zwierzęcia, pręty klatki mają odpowiedni rozstaw, nie są w żadnym miejscu powyginane, a zamknięcie drzwiczek jest sprawne.

Podstawowe elementy wyposażenia klatki:

Ściółka – możemy użyć trocin lub siana. Wysypujemy kilkucentymetrową warstwę tak, by chomik mógł w niej swobodnie kopać. Możemy dodać również inne materiały, które posłużą do wymoszczenia gniazda, np. ścinek tkanin.

Domek – by zwierzę czuło się bezpiecznie i komfortowo musimy zapewnić mu schronienie. Możemy kupić gotowy domek w sklepie zoologicznym lub zrobić go samodzielnie. Uważajmy, by nie miał on niebezpiecznych elementów takich, jak wystające gwoździe, a do jego budowy nie użyto toksycznego kleju, farby czy lakieru. Domek powinien być na tyle duży, by zmieścił się tam chomik, jego gniazdo i miejsce na zapasy.

Miska – nie możemy zapomnieć też o miseczce na pokarm, najlepiej na tyle ciężkiej, by zapobiec jej wywracaniu się. Chomik musi mieć stały dostęp do czystej wody, dobrze sprawdzają się w tym wypadku pojemniki mocowane na ścianie klatki, ponieważ woda w misce bywa często wylewana lub zanieczyszczona ściółką.

Zabawki – chomiki są bardzo ruchliwymi zwierzątkami, powinniśmy zapewnić im jak najwięcej możliwości realizowania naturalnych zachowań. Najpopularniejszą zabawką dla chomika jest kołowrotek, ale w sklepach zoologicznych znajdziemy całą gamę akcesoriów dla chomików: tunele, huśtawki, drabinki.

Toaleta – umieszczenie jej w klatce bardzo pomoże w utrzymaniu czystości. Możemy, albo zakupić specjalną toaletę dla gryzoni w sklepie zoologicznym, albo użyć do tego celu słoika, który układamy na boku i do środka wsypujemy trochę ściółki, na którą wcześniej chomik załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne.

Wapno – w każdym sklepie z artykułami dla zwierząt dostępne jest wapno dla gryzoni, nie tylko zaspokaja ono zapotrzebowanie zwierząt na ten składnik, ale też pomaga w ścieraniu zębów, które rosną przez całe życie chomika.

Im większa klatka tym lepiej, mamy wtedy większe pole do popisu w jej urządzaniu, a chomik większe możliwości eksploracji i więcej atrakcji. W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe klatki w przeróżnych rozmiarach i z różną ilością dodatkowych akcesoriów.

Obserwacja bawiących się chomików jest naprawdę niepowtarzalnym przeżyciem, życzę więc dobrej zabawy zarówno chomikom jak i ich właścicielom.

UWAGA!

Zabawki możemy również wykonać samodzielnie, pamiętajmy jednak zawsze o bezpieczeństwie naszego pupila. Przeanalizujmy dokładnie, czy dany przedmiot na pewno nie stanowi dla niego zagrożenia; chomiki gryzą większość dostępnych obiektów, mogą też wcisnąć się w ciasną szczelinę, z której później nie potrafią się wydostać.

Zdecydowaliście się na hodowlę chomika? Co Was do tego przekonało?

OCENA
3.71
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =