Jak wyrobić paszport dla psa?

Zwierzęta    
ocena

Jeśli wybieramy się z naszym pupilem za granicę musimy zapoznać się z warunkami wwożenia psów do danego kraju. Dokładne instrukcje możemy uzyskać w Głównym Inspektoracie Weterynarii (tel. 22 623 20 88/ 22 623 15 28).

Jak wyrobić paszport dla psa?

sxc.hu

Paszporty dla psów obowiązują w krajach Unii Europejskiej, Andorze, Islandii, Liechtensteinie, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanie. Paszport może wystawić uprawniony do tego lekarz weterynarii. By otrzymać paszport pies musi być trwale oznakowany za pomocą tatuażu (czytelnego) lub wszczepionego mikro chipu (ważne, by spełniał on normy ISO 1784 lub Aneksu A do normy ISO 11785, w przeciwnym razie opiekun musi ze sobą przewozić czytnik umożliwiający odczyt danego chipu).

Kolejnym wymogiem jest ważne badanie przeciwko wściekliźnie. Pierwsze szczepienie uzyskuje ważność po 21 dniach od zaszczepienia, kolejne przypominające szczepienia uzyskują ważność w dniu szczepienia (jeśli zwierzę nie było szczepione terminowo, kolejne  traktowane jest jak pierwsze). Psy do 3 miesiąca życia (przed pierwszym szczepieniem na wściekliznę) nie mogą podróżować za granicę, chyba że przepisy kraju docelowego stanowią inaczej.

Wwożenie psów do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malty i Szwecji wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Procedura zaczyna się od identyfikacji zwierzęcia za pomocą mikrochipu, następnie należy zaszczepić je na wściekliznę, miesiąc po szczepieniu pobiera się krew do badań na obecność przeciwciał w laboratorium zatwierdzonym przez Komisję Europejską. Psa można wwieźć do tych krajów po upływie 6 miesięcy od daty pobrania krwi i przed upłynięciem terminu kolejnego szczepienia. Przed przekroczeniem granicy (nie wcześniej niż 24 godziny i nie później niż 48 godzin) pies musi zostać odrobaczony (preparatem przeciwko tasiemczycy) i odpchlony (potwierdzenie wpisem w paszporcie).

Do Wielkiej Brytanii zwierzęta można wwozić tylko ściśle określonymi drogami i przez uprawnionych przewoźników (szczegóły -  http://www.defra.gov.uk/wildlife-pets/pets/travel/pets/index.htm). Nie wolno wwozić psów w typie następujących ras:  Dog Argentyński, Pit Bull, Fila Braziliero, Japoński Tosa.

Dokładnych informacji. gdzie w naszej okolicy można wyrobić psu paszport powinien nam udzielić lekarz weterynarii, listę uprawnionych placówek znajdziemy pod tym adresem http://www.vetpol.org.pl/index.php?option=com_docman&Itemid=92 . Koszt wyrobienia paszportu to 51zł, do tego musimy doliczyć koszt zachipowania psa, szczepienia, ewentualnego badania serologicznego, odpchlenia i odrobaczenia.

Gdzie się wybieracie? Byliście już z psem na wakacjach?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =