Jak zabawkę wybrać dla kota?

Zwierzęta    
ocena

Koty należą do drapieżników, są zwierzętami świetnie przystosowanymi do polowania. W warunkach domowych nie mają zwykle naturalnych możliwości wykorzystania tych talentów.

Jak zabawkę wybrać dla kota?

sxc.hu

Dlatego najlepsze zabawy dla kotów to te, które pozwolą im realizować naturalne dla nich zachowania takie jak gonienie, skradanie się, chwytanie ofiary, skakanie. Zabawki, z jakich kot powinien być zadowolony możemy podzielić na dwie kategorie: zabawki „udające” ofiary oraz zabawki „przestrzenne”.

Zabawki „przestrzenne” to np.:

- tunele,

Kot w tunelu

Źródło: photoxpress.com

- domki z kilkoma wyjściami,

- drapaki

Koty uwielbiają wszelkie zakamarki, ciasne przejścia, wspinanie się i skoki. Tego typu akcesoria możemy nabyć w sklepie zoologicznym, możemy również znaleźć je we własnym domu. Najprostszym rozwiązaniem jest wycięcie kilku otworów w dużym pudle kartonowym, taki domek sprawi na pewno naszemu kotu wiele radości, a nie wymaga nakładów finansowych ani wiele pracy.

Zabawki „udające” ofiarę powinny być niewielkie tak, by kot mógł je przesuwać lub podrzucać łapą, Idealna zabawka, to taka, która szybko się porusza, można w nią wbić pazury, a do tego wydaje dźwięki. W sklepach z artykułami dla zwierząt możemy znaleźć szeroki asortyment tego typu zabawek:

- sztuczne myszki,

Kot ze sztuczną myszką

Źródło: sxc.hu

- piłeczki z dzwoneczkami,

- piórka na wędkach,

Kot z piórkiem na wędce

Źródło: sxc.hu

- piłeczki na gumkach do przyczepienia np. do ściany.

Tego typu zabawki możemy również zrobić sami, dla kota równie dobrą zabawką może być zgnieciona kulka papieru czy rolka po papierze toaletowym.

Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie naszego kota i nie dawać mu do zabawy przedmiotów, które mogą być niebezpieczne, np. posiadających małe elementy, które kot może połknąć lub ostre części, które mogą zwierzę zranić, nie dajemy też kotom wełny ponieważ mogą się w nią zaplątać i udusić!

Nowością są specjalne programy stworzone specjalnie dla kotów. Po uruchomienie aplikacji w komputerze lub telefonie komórkowym na monitorze pojawia się poruszający się obiekt np. myszka lub motylek, a kot może go śledzić wzrokiem i usiłować złapać. Pytanie tylko czy naprawdę chcemy konkurować o dostęp do komputera z własnym kotem.

Koty wypuszczane na zewnątrz przez właścicieli są wprawdzie narażone na wiele niebezpieczeństw, jednak mają nieporównanie więcej rozrywek od kotów żyjących wyłącznie w mieszkaniach.

UWAGA!

Jeśli więc nasz kot jest kotem niewychodzącym powinniśmy postarać się urozmaicić mu życie i poświęcić trochę czasu na zabawę z nim. Zapobiegnie to występowaniu problemów behawioralnych, częstych u znudzonych i sfrustrowanych kotów. Zabawa z kotem wpływa ponadto na zacieśnianie więzi pomiędzy zwierzęciem a opiekunem.

Jakiej rasy kota macie? Jakie zabawy lubi?

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =