Jak założyć akwarium?

Zwierzęta    
ocena

Aby cieszyć się pięknym domowym akwarium musimy wcześniej przemyśleć wiele kwestii, np. jakie rybki będziemy hodować i w jakiej ilości, gdzie ustawimy akwarium – od tego bowiem zależy rodzaj przygotowań.

Jak założyć akwarium?

photoxpress.com

Zanim wybierzemy akwarium powinniśmy już wiedzieć jakie gatunki ryb i w jakiej ilości będziemy w nim trzymać, od tego bowiem zależy wielkość zbiornika. Możemy wyliczyć minimalną objętość, przeznaczając1 litr wody na 1 cm długości ciała ryby, jest to wartość minimalna, im większe akwarium tym lepiej. Weźmy jednak pod uwagę fakt, iż wraz z wielkością zbiornika rośnie koszt jego utrzymania – ogrzewania, oświetlania i wymiany wody.

Planując wystrój akwarium musimy zapoznać się z preferencjami danego gatunku. Warunki panujące w akwarium powinny w jak największym stopniu przypominać naturalne środowisko życia jego mieszkańców. Zapewniamy rybkom dużą ilość kryjówek – muszą być one bezpieczne, a więc nie grozić np. przyduszeniem lub uwięzieniem rybek. Akwarium i wszelkie potrzebne akcesoria możemy zakupić w każdym sklepie zoologicznym, osobno lub w gotowym zestawie.

Przystępujemy do pracy:

 1. Krok pierwszy

  Wybierzmy najpierw miejsce, w którym ustawimy akwarium. Nie możemy narażać ryb na wahania temperatury, lepiej więc, by nie było to miejsce zbyt nasłonecznione ani blisko otwieranego okna. Musimy mieć łatwy dostęp do górnej części akwarium, a jego podstawa musi być stabilna i płaska.

 2. Krok drugi

  Urządzanie zaczynamy od wygotowania żwiru, który będzie stanowił podłoże. Jego warstwa powinna być na tyle cienka, by pod jego ciężarem nie pękło dno i na tyle gruba, by rośliny mogły się zakorzenić.

 3. Krok trzeci

  Na dnie rozkładamy takie elementy wystroju jak korzenie, domki, rośliny. Napełniamy akwarium wodą o temperaturze ok. 25 stopni C, najlepiej dolać do niej kilka litrów wody z już działającego akwarium. Gatunki i zagęszczenie roślin powinny również być uzależnione od wybranych przez nas do hodowli gatunków ryb, ich specyficznych preferencji i warunków, w jakich będą przebywać (temperatura, ph wody).

 4. Krok czwarty

  W wyposażeniu akwarium nie można pominąć pokrywy, zapobiega ona wyskakiwaniu rybek z wody i dzięki niej ciepło jest lepiej zatrzymywane.

 5. Krok piąty

  Kolejnym krokiem będzie instalacja filtru (wydajność filtru powinna być dostosowana do wielkości akwarium), grzałki (rodzaj grzałki również zależy od wielkości zbiornika), oświetlenia (koniecznego do właściwego rozwoju roślin, pamiętajmy, by nie doświetlać akwarium całodobowo, lecz przez 10-12 h dziennie) i innych urządzeń niezbędnych do zapewnienia odpowiednich warunków dla wybranych przez nas ryb.

 6. Krok szósty

  Włączamy wszystkie urządzenia i pozostawiamy akwarium na 21 dni, by w tym czasie stan chemiczny wody mógł się ustabilizować. Dopiero po tym okresie wpuszczamy do akwarium rybki.

Chcecie mieć rybki? Co Was przekonało do hodowli?

OCENA
3.38
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =