Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Zwierzęta    
ocena

Posiadanie karmnika we własnym ogrodzie daje możliwość obcowania z naturą. Jest to miły akcent w ogrodzie, zwłaszcza jeśli drewniany domek jest chętnie odwiedzany przez ptaki.

W ogrodzie przyjaznym dla ptaków powinniśmy posadzić kilka roślin, które będą chętnie odwiedzane i wykorzystywane przez nie. Posadźmy przede wszystkim berberysy, jarzębinę, leszczynę. Owoce roślin będą chętnie zjadane przez kosy, kwiczoły oraz jemiołuszki.

Dokarmianie ptaków najlepiej wykonywać tylko w okresie zimowym, wtedy gdy pojawią się mrozy i pierwsze opady śniegu. Pamiętajmy, że gdy już rozpoczniemy dokarmianie ptaków, powinniśmy kontynuować je przez całą zimę.

Ponieważ nasze karmniki są równie chętnie odwiedzane przez drapieżniki typu koty i kuny, drewniane domki powinny zostać umieszczone wysoko, w miejscu trudno dla nich dostępnym.

Konstrukcja karmnika jest bardzo istotna. Tak naprawdę im prostszy karmnik, tym lepszy. Gatunki drewna idealne do budowy karmnika to: świerk, sosna, dąb, buk czy olcha. Deski powinny mieć grubość ok. 2 cm. Pamiętajmy, by nie używać sklejek do budowy domków. Idealna konstrukcja składa się z dachu, 4 słupków i podłogi. Dobrze, gdy wymiary podłogi wahają się w granicach 25 x 25 cm. Dach karmnika nie powinien znajdować się za nisko, by ptaki mogły czuć się w nim swobodnie. Postarajmy się, aby konstrukcja dachu była lekko skośna. Umożliwi to łatwy spadek śniegu, wody. Impregnując nasz karmnik, używajmy tylko substancji szybko wysychających i nieszkodliwych dla środowiska. Gotowy drewniany domek umieszczamy np. na drzewie, na palu o długości ok. 1,5–2m.

UWAGA!

Modele karmnika możemy urozmaicać w dowolny sposób, pamiętając, by był oczywiście łatwo dostępny dla ptaków. Dach np. możemy ozdobić trzciną, gałązkami. Nie zapominajmy też o czyszczeniu karmnika.

Karmnik musi zapewnić odwiedzającym go ptakom swobodny dolot i odlot. Dbajmy o to, aby w pobliżu karmnika znajdowała się także woda. Pokarm powinien być suchy i świeży. Dobrze jest urozmaicać menu poprzez słoninę, słonecznik łuskany lub w łupinach, kaszę itp. Sikorki wybiorą słonecznik i konopie, wróble i mazurki – odmiany prosa, drobną kaszę i słonecznik, a gawronom, kawkom i gołębiom dobrze podawać np. pszenicę. Dzwońce możemy dokarmiać słonecznikiem, a trznadle – płatkami owsianymi. Rodzynki, daktyle czy morele są uwielbiane przez kosy i kwiczoły. Słonina powinna być surowa, bez jakichkolwiek przypraw.

Do karmników mogą przylatywać przedstawiciele różnych gatunków. Będą to modraszki, wróble, gile, sikorki.

Dokarmiacie zimą zwierzęta? Jakie i w jaki sposób? Dajcie znać.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Robiło się już je na kilka sposób, a to z orzecha kokosowego lub z butelki po napojach czy desek. Jak ktoś chce na szybko i bardzo prosto to z butelki po pięciolitrowej wodzie - zrobić tam podest i otwory dla ptaków. Jeśli ktoś ma czas i trochę umiejętności to też można z deseczek na przykład taki http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-karmnik/ tylko, że o wiele trudniej i więcej czasu, więc jak dla kobiet to butelka i kilka otworów będzie najprostsze i też działa. A mam pytanie czy drewno można czymś pomalować na zielony kolor?

~ Agata / 2016-09-06 12:57:06
oceń komentarz: (0) (0)