Jak zrozumieć kota?

Zwierzęta    
ocena

Koty porozumiewają się między sobą za pomocą mowy ciała i sygnałów zapachowych, najrzadziej natomiast używają wokalizacji.

Jak zrozumieć kota?

sxc.hu

Sygnały wokalne

Mruczenie

Zwykle mruczenie kota oznacza zadowolenie i zrelaksowanie, koty mruczą jednak również w sytuacjach stresowych, prawdopodobnie chcąc się dzięki temu uspokoić.

Miauczenie

Używane głównie w kontaktach z ludźmi, oznacza zwykle dopominanie się o coś, np. jedzenie, wpuszczenie/wypuszczenie z pomieszczenia. W kontaktach z innymi kotami wydawane dźwięki mają często funkcję wzywającą, kocięta miaucząc przywołują matkę, dorosłe koty w okresie godowym informują o swej gotowości do prokreacji.

miauczenie kota znaczenieFot. Iwona Jóźwiak

Sygnały zapachowe

Koty są zwierzętami terytorialnymi, przekazują innym kotom informacje dotyczące ich terenu za pomocą zapachu. Miejsca bezpieczne oznaczają za pomocą feromonów policzkowych przez ocieranie się, w ten sposób również zaprzyjaźnione koty ocierają się o siebie mieszając ze sobą ich zapachy. Jeśli koty czują zagrożenie ze strony rywali zdarza im się pozostawić odkryty kał jako formę komunikatu. Najczęstszą formą znaczenia jest znaczenie moczem (podnoszenie ogona i strzykanie strugą moczu na pionowe powierzchnie).

Również drapanie ma funkcję komunikacyjną, zostawia nie tylko wizualną informację o obecności kota, ale też informację zapachową pochodzącą z gruczołów na opuszkach łap. Znaczenie moczem i kałem może sugerować, że kot czuje się zagrożony, przyczyną może być nowy kot lub inne zwierzę w domu, zmiany otoczenia, np. przemeblowanie, przeprowadzka, inne czynniki wywołujące stres zwierzęcia.

nauka kotaFot. Iwona Jóźwiak

Mowa ciała

UWAGA!

Wiele osób dziwi się, dlaczego kot w jednej chwili przymilający się i domagający pieszczot wywraca się na grzbiet, a głaskany po brzuszku po chwili zaczyna gryźć. Wynika to z tego, że koty instynktownie chronią brzuch, jako najwrażliwszą partię ciała i działają w takiej sytuacji odruchowo.

Nastrój kota najłatwiej odczytać obserwując jego ogon i uszy.

1) Podniesiony do góry ogon oznacza, że kot czuje się pewnie i jest w dobrym humorze, nastroszony jest oznaką strachu, sztywny z drgającą końcówką wyraża napięcie i skupienie.

2) Postawione uszy skierowane ku przodowi są oznaką pewności siebie, zaciekawienia.

3) Uszy płasko położone po bokach głowy lub do tyłu oznaczają nieufność, strach i mogą być zapowiedzią ataku. Jeśli kot chce odstraszyć przeciwnika wygina grzbiet w łuk, stroszy sierść i ogon, co ma sprawiać wrażenie, że jest większy niż w rzeczywistości.

4) Innym zachowaniem często obserwowanym przez właścicieli jest ugniatanie podłoża łapami, oznacza to stan zadowolenia u kota, a wywodzi się z czasów, gdy jako kocię ugniatał łapkami swoją kocią mamę w trakcie karmienia.

Każdy właściciel obserwując swojego kota z czasem uczy się odczytywać wysyłane przez niego sygnały, a dzięki wzajemnemu zrozumieniu pogłębia się więź pomiędzy kotem a opiekunem.

Jakiego kota macie? Co Was przekonało do tej odmiany?

OCENA
4.45
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =