Jaki pies dla alergika?

Zwierzęta    
ocena

Nie ma psów, które w ogóle nie uczulają. Powszechnie mówi się o uczuleniu na psią sierść, podczas gdy najczęściej uczula psi naskórek. Ogólnie alergicy decydując się na wzięcie psa do domu powinni przestrzegać kilku zasad. Im mniejszy pies, tym mniej alergenów. Dużym problemem są psy z problemami skórnymi, dlatego wybierając rasę psa lepiej nie decydować się na np. boksera, który ma skłonność do zapadania na choroby skóry.

Jaki pies dla alergika?

morguefile.com

Lepiej wybrać psa nie posiadającego podszerstka i nie liniejącego. W przypadku każdego psa należy bardzo dbać o jego zdrowie i higienę (dotyczy to także diety, która wpływa na stan skóry), ponieważ pies o zdrowej i zadbanej skórze i sierści stanowi mniejsze zagrożenie dla alergików. Psy również cierpią z powodu alergii, zwykle objawiającej się poprzez problemy skórne, należy więc jak najszybciej podjąć leczenie zwierzęcia, ponieważ pies z objawami alergii jest dla alergików bardziej alergizujący z powodu łuszczącego się naskórka. Dobrze jest regularnie (2-3 razy w tygodniu) spłukiwać psa wodą bez użycia szamponu. Koniecznie należy zabezpieczać psy przeciwko pchłom. Alergicy nie powinni wpuszczać psów do sypialni i stosować specjalne pokrowce na materace i pościel zapobiegające gromadzeniu się alergenów. Z domu alergika powinny zniknąć dywany, w których gromadzą się alergeny, powierzchnie powinny być łatwe do sprzątania, poleca się stosowanie specjalnych filtrów do odkurzaczy.

Mówi się, że pewne rasy psów uczulają w mniejszym stopniu, wymienia się takie rasy psów jak pudle, maltańczyki, yorki, labradoodle, westy, sznaucery. Warto przed nabyciem takiego psa odwiedzić hodowlę danej rasy, spędzić tam dłuższą chwilę i zobaczyć, czy objawy alergii nie występują.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy ktoś z domowników jest uczulony na psy, dobrze jest przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa przeprowadzić testy alergiczne. Jeśli okaże się że jesteśmy uczuleni na psy, istnieje możliwość terapii odczuleniowej. Jest to jednak długotrwały proces, lekarze zwykle odradzają odczulanie na psy, ponieważ stosunkowo łatwo można uniknąć kontaktu z nimi. W czasie terapii nie powinno stale stykać się z alergizującym zwierzęciem.

szczeniak dla alergikamorguefile.com

Oddanie psa w przypadku wystąpienia alergii któregoś z domowników powinno być uzależnione od konsultacji z lekarzem alergologiem i od stopnia nasilenia objawów alergicznych. Często gdy objawy nie są poważne, wystarcza przestrzeganie zasad higieny i intensywniejsza i częstsza pielęgnacja psa.

Będąc alergikiem, nigdy nie kupujmy psa tylko dlatego, że słyszeliśmy że dany pies nie uczula, koniecznie trzeba to sprawdzić osobiście.

Zdecydowalibyście się na psa mając alergię? Dajcie znać!

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =