Zwierzęta Jaki pies dla alergika?

Jaki pies dla alergika?

-

Lepiej wybrać psa nie posiadającego podszerstka i nie liniejącego. W przypadku każdego psa należy bardzo dbać o jego zdrowie i higienę (dotyczy to także diety, która wpływa na stan skóry), ponieważ pies o zdrowej i zadbanej skórze i sierści stanowi mniejsze zagrożenie dla alergików. Psy również cierpią z powodu alergii, zwykle objawiającej się poprzez problemy skórne, należy więc jak najszybciej podjąć leczenie zwierzęcia, ponieważ pies z objawami alergii jest dla alergików bardziej alergizujący z powodu łuszczącego się naskórka. Dobrze jest regularnie (2-3 razy w tygodniu) spłukiwać psa wodą bez użycia szamponu. Koniecznie należy zabezpieczać psy przeciwko pchłom. Alergicy nie powinni wpuszczać psów do sypialni i stosować specjalne pokrowce na materace i pościel zapobiegające gromadzeniu się alergenów. Z domu alergika powinny zniknąć dywany, w których gromadzą się alergeny, powierzchnie powinny być łatwe do sprzątania, poleca się stosowanie specjalnych filtrów do odkurzaczy.

Mówi się, że pewne rasy psów uczulają w mniejszym stopniu, wymienia się takie rasy psów jak pudle, maltańczyki, yorki, labradoodle, westy, sznaucery. Warto przed nabyciem takiego psa odwiedzić hodowlę danej rasy, spędzić tam dłuższą chwilę i zobaczyć, czy objawy alergii nie występują.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy ktoś z domowników jest uczulony na psy, dobrze jest przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa przeprowadzić testy alergiczne. Jeśli okaże się że jesteśmy uczuleni na psy, istnieje możliwość terapii odczuleniowej. Jest to jednak długotrwały proces, lekarze zwykle odradzają odczulanie na psy, ponieważ stosunkowo łatwo można uniknąć kontaktu z nimi. W czasie terapii nie powinno stale stykać się z alergizującym zwierzęciem.

szczeniak dla alergikamorguefile.com

Oddanie psa w przypadku wystąpienia alergii któregoś z domowników powinno być uzależnione od konsultacji z lekarzem alergologiem i od stopnia nasilenia objawów alergicznych. Często gdy objawy nie są poważne, wystarcza przestrzeganie zasad higieny i intensywniejsza i częstsza pielęgnacja psa.

Będąc alergikiem, nigdy nie kupujmy psa tylko dlatego, że słyszeliśmy że dany pies nie uczula, koniecznie trzeba to sprawdzić osobiście.

Zdecydowalibyście się na psa mając alergię? Dajcie znać!

Monika Gajda

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jenga – zasady gry

Jenga to prosta gra zręcznościowa, do której potrzebny jest odpowiedni zestaw klocków. Mimo swoje prostoty potrafi wciągnąć i zabrać niemało czasu. W standardowym zestawie do tej gry znajdziemy drewniane klocki. Tworzą one wieżę, której każde piętro składa się z trzech klocków.

Oregano – właściwości, działanie, zastosowanie

Oregano jest bardzo popularną rośliną, powszechnie uprawianą w całej Europie oraz Azji. Naprawdę nazywa się lebiodka pospolita, a oregano to zwyczajowa nazwa tej rośliny. Należy do rodziny mięt i jest spokrewniona z majerankiem, stąd prawdopodobnie często nazywa się ją również dzikim majerankiem.

Zobacz też

Jaki prezent dla dziewczyny na Mikołajki?

Mikołajki i okres świąteczny to okazja nie tylko do wspólnego biesiadowania, ale także czas obdarowywania bliskich prezentami. Najważniejszy jest gest a nie wartość nominalna upominku. Ogrom produktów dostępnych na sklepowych półkach z jednej strony zachwyca, z drugiej wprawia w zakłopotanie, gdyż wybór tej jednej jedynej rzeczy okazuje się być bardzo trudny, zwłaszcza jeśli odbiorcą ma być dziewczyna.

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Jaką sukienkę na lato wybrać?

Odpowiednio wybrana sukienka na lato to idealny strój dla pań. Nie dość, że wyglądają w nich bardzo kobieco, to...

Może Cię zainteresuje: