Jakie nagrody dla psa?

Zwierzęta    
ocena

To co w danej sytuacji jest dla psa najlepszą nagrodą zależy od tego, na co zwierzę ma właśnie największą ochotę. Niektórzy właściciele psów dziwią się, że ich pies który w domu pochłania jedzenie jak odkurzacz i dałby się pokroić za kawałek żółtego sera, na spacerach nagle traci apetyt i nie zwraca na opiekuna najmniejszej uwagi.

Jakie nagrody dla psa?

sxc.hu

Nagrody dla psa możemy podzielić na kilka kategorii: pokarmowe, socjalne (kontakt ludźmi lub psami/pieszczoty), zabawa, nagrody środowiskowe (to wszystko co psa interesuje w otaczającym świecie np. interesujące zapachy, możliwość swobodnego biegania, eksploracji terenu, pogodni za kotami lub wiewiórkami itp.).

Często nagrody środowiskowe są dla psa najatrakcyjniejsze, ponieważ psy mają do nich najbardziej ograniczony dostęp. Jednak za ich pomocą również możemy nagradzać naszego pupilka i tym samym silnie wzmacniać pożądane zachowania. Przykładowo na spacerze, zanim spuścimy psa ze smyczy przywołujemy go do siebie i dopiero gdy pies na zawołanie podchodzi pozwalamy mu swobodnie pobiegać, możemy w ten sposób ćwiczyć również inne komendy jak „siad” czy „waruj”. Dla psów uwielbiających bieganie za piłką, taka zabawa może być świetną nagrodą.

Zawsze starajmy się mieć przy sobie nagrody dla psa o różnym poziomie atrakcyjności, nagrody średnio atrakcyjne (ale jednak interesujące dla psa) utrwalają już wyuczone zachowania, a super-nagroda przyda się, gdy pies zrobi jakiś wyjątkowy postęp w nauce lub zachowa się w wyjątkowo pożądany przez nas sposób.

Zaczynając naukę określonego zachowania zaczynamy od nagradzania psa za poszczególne elementy prowadzące do otrzymania pożądanego zachowania. Wymagania zwiększamy zawsze stopniowo i dopiero wtedy gdy poprzedni etap jest już opanowany.

Gdy szlifujemy już wyuczone umiejętności psa, zrezygnujmy z nagradzania go za każdym razem, chwalimy psa, ale nagrody podajemy co 3, 5, 7 raz (w zmiennych odstępach). W ten sposób pies nigdy nie będzie wiedział za którym razem dostanie nagrodę i będzie wykonywał komendy z większym zaangażowaniem nie mogąc się doczekać momentu otrzymania nagrody.

UWAGA!

Chcąc utrwalić określone zachowania psa w każdej konkretnej sytuacji zastanówmy się czego pies właśnie chce i jak to możemy wykorzystać do własnych celów.

A Wy czym nagradzacie swoje psiaki? Co lubią najbardziej? Dajcie znać!

OCENA
4.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =