Jakie są objawy ciąży u chomika?

Zwierzęta    
ocena

Chomiki osiągają dojrzałość płciową bardzo wcześnie, bo już w wieku 4-6 tygodni, nie należy jednak dopuszczać do ich rozmnażania przed ukończeniem 6 miesiąca. Ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu i jeśli dojdzie do niej wcześniej może negatywnie wpłynąć na rozwijające się jeszcze zwierzę. Nie powinno się również rozmnażać starszych zwierząt (powyżej 1,5 roku).

Jakie są objawy ciąży u chomika?

photoxpress.com

Ruja u samic występuje co ok. 5-6 dni, jeśli samica nie jest akurat w okresie rui zwykle atakuje samca. Do zapłodnienia dochodzi zwykle wieczorem. Ciąża trwa ok. 16-22 dni (chomiki syryjskie – 16-18 dni, chomik dżungarski i chomik Campbella– 21-22 dni, chomik europejski – 17-20 dni, chomik chiński – 20-22 dni, chomik Roborowskiego – ok. 21 dni, ).

W pierwszej połowie ciąży rzadko można zaobserwować wyraźne zmiany w zachowaniu czy wyglądzie zwierzęcia. Czasami już wtedy samiczka zaczyna zachowywać się nerwowo, rozpoczyna budowę gniazda i ma zwiększony apetyt. W drugiej połowie ciąży widać już powiększanie się brzucha samicy, staje się ona coraz bardziej ociężała i rzadziej wychodzi z gniazda (niektóre samice są bardzo aktywne aż do samego porodu).

Gdy ciąża jest już widoczna należy zapewnić samiczce spokój, rzadziej wyciągać ją z klatki (robiąc to bardzo delikatnie, by nie uszkodzić płodów). Na kilka dni przed planowanym porodem sprzątamy klatkę ponieważ później, gdy już pojawią się młode chomiczki, nie wolno niepokoić samicy niepotrzebnymi manipulacjami w klatce. Dokładamy więcej ściółki niż zwykle i dajemy inne materiały na budowę gniazda.

Jeśli trzymamy w jednej klatce więcej niż jednego chomika, przed porodem oddzielamy od samicy inne zwierzęta, stres wywołany ich obecnością może sprawić, że samica zabije młode lub zostaną one zabite przez inne chomiki. Nigdy nie dotykamy młodych, samica wyczuwając na nich obcy zapach również może je zabić.

Jeśli mija termin spodziewanego porodu, a do niego nie dochodzi pomimo wcześniejszych wyraźnych objawów ciąży udajmy się jak najszybciej do weterynarza. Płody mogą obumrzeć w macicy i nieusunięte z niej, zgniją. W czasie porodu może dojść do komplikacji i może zakończyć się on śmiercią samicy.

Ciąża i poród bardzo obciążają organizm chomików, wiążą się też z ryzykiem powikłań. Bezpieczniej jest nie dopuszczać do ich rozmnażania się, a jeśli już koniecznie chcemy by nasza samica miała młode, nie łączmy jej z samcem zbyt często.

Myślicie, że Wasz chomik jest w ciąży? Jakie objawy o tym świadczą? Dajcie znać.

OCENA
4.38
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =