Jakie witaminy podawać szczeniakowi?

Zwierzęta    
ocena

Szczenięta w okresie wzrostu mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Nie wolno jednak podawać ich bez konsultacji z weterynarzem, ponieważ ich nadmiar lub podawanie w niewłaściwych proporcjach może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jakie witaminy podawać szczeniakowi?

morguefile.com

To, czy szczenię wymaga suplementacji diety, zależy przede wszystkim od składu samej diety. Gdy podajemy dobrej jakości, specjalistyczne, gotowe karmy dla szczeniąt, zwykle nie ma potrzeby podawania dodatkowych witamin, takie karmy są bowiem wzbogacone o składniki potrzebne szczeniętom w danym przedziale wiekowym i o danej wielkości.

Ważne jest odpowiednie dobranie karmy przeznaczonej dla psa określonego typu i w określonym wieku. Podając gotową, odpowiednio zbilansowaną karmę nie należy urozmaicać psiej diety innymi produktami, ponieważ może to zaburzyć właściwe proporcje składników i nie będą one przez to przyswajane w takich ilościach jak powinny. Na przykład podawanie dodatkowo, poza suchą karmą, mięsa zaburza równowagę fosforowo-wapniową - by wapń został przyswojony przez organizm musi być podawany w określonych proporcjach wraz z fosforem.

Jeśli przygotowujemy posiłki dla pieska samodzielnie w domu, wtedy może być konieczne uzupełnienie ich preparatami witaminowo-mineralnymi, ale zawsze zasięgamy najpierw porady weterynarza, który zaleci nam preparat o składzie najbardziej wskazanym dla naszego pieska. Dobór konkretnego preparatu zależy od wieku psa, jego wielkości, rasy, warunków życia, stanu zdrowia, kondycji i składu stosowanej diety.

Podajecie swoim psom witaminy? Jakie? Sami je wybraliście czy konsultowaliście się z weterynarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =