Jakie zabawki dla szczura?

Zwierzęta    
ocena

Szczury to bardzo ruchliwe i inteligentne zwierzątka. By były szczęśliwe, należy zapewnić im dużą dawkę aktywności fizycznej i psychicznej. Żyjące na wolności zwierzęta muszą wykazać się dużym sprytem, by zdobyć pokarm i uniknąć niebezpieczeństw, życie w klatce gdzie karma podawana jest regularnie w misce, a otoczenie ciągle jest takie samo jest dla szczura po prostu nudne i stresujące ponieważ zwierzę nie ma okazji prezentowania swych naturalnych zachowań.

Jakie zabawki dla szczura?

sxc.hu

Długotrwała nuda przeradza się w stres, który obniża odporność zwierzęcia i może być przyczyną jego chorób.

Jak zatem można uatrakcyjnić życie naszego pupilka? Szczury są bardzo towarzyskimi zwierzakami i warto nie poprzestawać na tylko jednym zwierzątku, obserwacja ich wzajemnych interakcji da nam dużo radości. By uniknąć ewentualnych konfliktów lepiej wziąć dwa młode z jednego miotu (najlepiej tej samej płci, by uniknąć błyskawicznego rozmnożenia się zwierząt). Jeśli posiadamy parkę szczurów, samca możemy poddać zabiegowi kastracji w lecznicy weterynaryjnej.

Klatka szczurów powinna być możliwie duża, z jak największą ilością poziomów, drabinek po których szczury uwielbiają się wspinać, dodatkowo można zawiesić w tym celu gruby sznur. W klatce możemy zawiesić hamak, huśtawki, umieścić tunele. Te wszystkie akcesoria dostępne są w sklepach zoologicznych, ale możemy przygotować je również samodzielnie.

Zawsze należy dbać o bezpieczeństwo pupila i tak przygotowywać zabawki, by nie stanowiły dla niego zagrożenia, nie mogą być lakierowane, klejone toksycznymi substancjami, nie powinny mieć małych elementów, które zwierzę może połknąć.

Wystrój klatki możemy wzbogacić wstawiając do niej gałęzie drzew (należy je wcześniej wyprażyć w piekarniku, by pozbyć się bakterii i insektów). Szczury na pewno chętnie będą się po nich wspinać i obgryzać je. W klatce należy pozostawić też wolną przestrzeń by zwierzęta miały miejsce na swobodne poruszanie się, skoki i bieganie. Niektóre szczurki lubią bawić się np. piłeczkami, które popychają łapkami lub nosem.

Poza klatką możemy budować labirynty dla szczurów z ukrytymi w nich smakołykami, znajdowanie przysmaków jest świetną zabawą, możemy zaobserwować, jak szybko te zwierzęta się uczą i za każdym razem potrzebują mniej czasu na znalezienie pokarmu ukrytego w tym samym miejscu. Szczury możemy uczyć różnych sztuczek, reagowania na imię, w tym celu zaopatrzmy się w cierpliwość, spokój i... duży zapas przysmaków.

UWAGA!

Obserwując naszego pupilka szybko dowiemy się, jakie formy zabawy preferuje i będziemy mogli dostarczać mu rozrywek zgodnych z jego upodobaniami.

Jakiego rodzaju zabawy najbardziej lubią Wasze szczury? Dajcie znać!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =