Jeż pigmejski - hodowla, opieka

Zwierzęta    
ocena

Zawsze decydując się na hodowlę jakiegokolwiek zwierzęcia, powinniśmy zapoznać się z warunkami środowiska, sposobem życia i zwyczajami przedstawicieli tego gatunku żyjącymi na wolności. Jeże afrykańskie pochodzą z terenów Tanzanii i Somalii, prowadzą nocny tryb życia, są zwierzętami terytorialnymi i żyją pojedynczo (dlatego w domu również nie powinniśmy ich łączyć w grupy). Jeże żywią się głównie bezkręgowcami takimi jak ślimaki, dżdżownice, owady i ich larwy. Średnia długość życia jeży afrykańskich to ok. 3-6 lat.

Jeż pigmejski - hodowla, opieka

photoxpress.com

Przygotowując mieszkanie dla naszego jeża, pamiętajmy, by było jak największe i bezpieczne. Możemy przygotować terrarium, skrzynkę plastikową lub zrobioną ze sklejki, akwaria są zwykle za małe jak na potrzeby jeża. Zalecane wymiary to co najmniej 100x50x40cm. Unikajmy terrariów piętrowych, ponieważ jeże często spadają z pięterek i mogą sobie zrobić krzywdę. Ponieważ jeż potrzebuje sporo ruchu, najlepiej przygotować też zabezpieczony wybieg, gdzie będzie można go wypuszczać.

Jeżyki uwielbiają wszelkie urozmaicenia, np. tunele, tory przeszkód, piłeczki, kołowrotki, zadbajmy jednak o ich bezpieczeństwo i nie wstawiajmy do terrarium przedmiotów, które mogą zranić zwierzę lub na które może się wspiąć i spaść z większej wysokości.

Hodowla jeżaŹródło: sxc.hu

Jeżom należy zapewnić temperaturę 22-24 stopnie C, najłatwiej to zrobić, jeśli trzymamy jeża w terrarium za pomocą maty grzewczej lub przewodów grzewczych. Jako podłoża do terrarium można używać trocin, kory lub po prostu ręcznika. Jeżowi musimy zapewnić zaciszne i ciemne schronienie, możemy w sklepie zoologicznym zakupić gotowy domek (pamiętajmy, że jeże szybko rosną i najlepiej od razu wybrać większy rozmiar). Niektóre jeże można nauczyć korzystania z kuwety (szukajmy kuwet dla świnek morskich).

Jeże można karmić karmą dla kotów i uzupełniać ich dietę o świerszcze, mączniki, dżdżownice, gotowany drób, a także owoce, np. jabłka, kiwi, maliny. Nie wolno podawać jeżom orzechów, suszonych owoców, słodyczy, przetworów mlecznych, wołowiny, wieprzowiny, marchwi, kukurydzy, ananasa, winogron. Nigdy nie podajemy jeżom jedzenia z lodówki, odczekujemy, aż zagrzeje się do temperatury pokojowej. Pamiętajmy o usuwaniu mokrej karmy po kilku godzinach, zanim zdąży się zepsuć. Jeże muszą mieć stały dostęp do czystej wody.

UWAGA!

Najczęstszym problemem zdrowotnym jeży trzymanych w domach jest otyłość, wynikająca ze zbyt małej ilości ruchu, nie można więc zapominać o regularnym wypuszczaniu jeży na większy wybieg. To, co powinno nas zaniepokoić w wyglądzie jeża, to utrata igieł, kichanie, guzy, wycieki z oczu, suche uszy, zielone odchody. W takich przypadkach udajmy się po pomoc do weterynarza.

Co myślicie o hodowaniu jeża? Myślicie, że może być dobrym towarzyszem i zwierzęciem domowym? Podzielcie się swoimi opiniami.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =

faaajne

~ dominika / 2015-11-03 18:26:43
oceń komentarz: (0) (0)