Kastracja psa a agresja

Zwierzęta    
ocena

Zabieg kastracji polega na chirurgicznym usunięciu jąder, źródła testosteronu. Od poziomu tego hormonu zależne są pewne typy zachowań agresywnych, ale nie wszystkie. Jeśli pies często popada w konflikty z innymi psami i mamy do czynienia z agresją rywalizacyjną, kastracja może tu pomóc.

Kastracja psa a agresja

sxc.hu

Im wcześniej przeprowadzony zabieg, tym lepiej. Jeśli problemowe zachowania zdążyły się utrwalić, mogą występować również po przeprowadzeniu zabiegu. Na pewno jednak kastracja zmniejsza pobudzenie psa, frustrację i agresję wynikające z obecności w okolicy suk z cieczką. Usunięcie jąder hamuje popęd płciowy, dlatego obecność suki w cieczce nie będzie wpływać na zachowanie psa.

Nie łudźmy się jednak, że wykastrowanie psa okaże się lekiem na popełnione błędy w wychowaniu psa, zmniejszy agresję o podłożu lękowym czy łowieckim, w takich przypadkach należy zwrócić się o pomoc do behawiorysty zwierzęcego.

Źródło: sxc.hu

Jeśli chcemy sprawdzić, jaki wpływ kastracja może mieć na zachowanie naszego psa, możemy spróbować kastracji chemicznej, która jest w pełni odwracalna i polega na wszczepieniu psu implantu działającego tylko przez pewien określony czas, po którym można wszczepić kolejny implant lub z tego zrezygnować.

Ważne jednak jest to, że na samym początku poziom testosteronu rośnie i zachowania agresywne mogą się jeszcze nasilić. Takie rozwiązanie może być więc niebezpieczne w przypadku zwierząt bardzo agresywnych.

Czy Wasz pies jest agresywny? Myślicie, że kastracja jest w stanie zmniejszyć ten problem? Albo już dokonaliście kastracji psa? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =