Kaszel u psa - przyczyny

Zwierzęta    
ocena

Kaszel może być objawem schorzeń układu oddechowego, ale nie tylko. Pies może kaszleć w wyniku przeziębienia i infekcji gardła, krtani, oskrzeli lub płuc. Nie pozwalajmy psu zjadać zimą śniegu, ani pić bardzo zimnej wody w upalne dni, dbajmy o jego kondycję zwiększając tym samym odporność na przeziębienia.

Kaszel u psa - przyczyny

sxc.hu

Kaszel może mieć też podłoże alergiczne i występować w kontakcie z alergenem, np. w czasie pylenia traw, jest to wtedy kaszel suchy, astmatyczny.

Kaszel kennelowy jest chorobą wirusowo-bakteryjną, często występującą w dużych skupiskach psów np. schroniskach lub dużych hodowlach. Poza kaszlem mogą wystąpić pieniste wymioty , ich objawy to wyciek z nosa, apatia, brak apetytu.

Kaszel mogą wywoływać też pasożyty. Glista psia wędrując po zaatakowanym organizmie trafia również do płuc, podrażniając je powoduje kaszel. Na obecność pasożytów mogą wskazywać bolesność i wzdęcie brzucha oraz objawy ze strony układu pokarmowego np. biegunka.

Jeśli kaszel występuje po wzmożonym wysiłku lub nocą, widzimy że zwierzę szybciej się męczy, przyczyną może być choroba serca. Kaszel wywoływany jest niewydolnością krążenia i uciskiem powiększonego serca na oskrzela. Najczęściej choroby serca rozwijają się u większych psów (ponad 15kg).

Kaszel bywa też wywoływany zapadnięciem tchawicy, jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie występujące najczęściej u psów małych ras jak yorkshire teriery, polega na niewłaściwym wykształceniu się chrząstek tchawicy, może również występować z powodu niedoborów żywieniowych w młodym wieku psa. Tchawicę można też uszkodzić mechanicznie silnym szarpaniem smyczy, gdy pies nosi obrożę, dlatego znacznie bezpieczniejsze jest stosowanie szelek, zwłaszcza u małych psów.

Atak kaszlu w trakcie jedzenia, zabawy lub obgryzania kości może świadczyć o zakrztuszeniu się psa. Zwykle psu udaje się wykrztusić to co dostało się do tchawicy, jeśli tak się nie dzieje próbujemy psu pomóc poklepując go po plecach i postępując podobnie jak w przypadku zakrztuszenia się człowieka. Szczeniaka można złapać za tylne łapki i podnieść do góry. Jeśli to nic nie daje natychmiast udajemy się do weterynarza.

Nie należy lekceważyć kaszlu, ponieważ może być objawem poważnych chorób, które nieleczone mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Nigdy nie wolno leczyć psa na własną rękę lekami przeznaczonymi dla ludzi, ponieważ mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku, zawsze przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest wcześniejsza diagnoza poparta badaniem.

Od jak dawna Wasz pies kaszle? Dzieje się to w jakichś konkretnych sytuacjach? Konsultowaliście się już z weterynarzem? Dajcie znać.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Moja 6-cio letnia sunia przeziębia się i kaszle w okresie zimowym, choruje na zapalenie gardła. Odwiedzamy wówczas naszego weterynarza który podaje jej antybiotyk w zastrzyku i dodatkowo wypisuje antybiotyk w tabletkach.

~ Beata / 2016-03-07 14:29:35
oceń komentarz: (0) (0)