Kleszcz u psa - objawy, jak wygląda, powikłania

Zwierzęta    
ocena

Kleszcze występują zwykle od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W tym okresie powinniśmy regularnie przeglądać sierść psa, by sprawdzać, czy nie ma on wbitych kleszczy. Ważne jest stosowanie środków przeciwkleszczowych (obroży lub preparatów typu spot-on, zakraplanych na skórę), jednak nie wszystkie preparaty działają równie dobrze i/lub tak długo jak sugeruje producent. Jeśli zauważymy, że pomimo stosowania zabezpieczeń przeciwko kleszczom, znajdujemy je na skórze psa, zmieńmy preparat na taki o odmiennej substancji czynnej. Kleszcze mogą uodpornić się na często spotykane substancje przeciwkleszczowe.

Kleszcz u psa - objawy, jak wygląda, powikłania

photoxpress.com

Szukamy kleszczy na skórze psa opuszkami palców - kleszcze najczęściej wbijają się w okolicach głowy, pyska i pachwin – tam gdzie skóra jest najdelikatniejsza. Jeśli wyczujemy grudki pod palcami, rozchylamy sierść i sprawdzamy je. Niedługo po wbiciu się kleszcz jest niewielkich rozmiarów (ok. 2-3 mm), jeśli jest wbity przez dłuższy czas, może urosnąć do rozmiaru nawet ponad 1 cm. Takie kleszcze często same odpadają.

Znalezionych kleszczy nie smarujemy alkoholem czy tłuszczem! Wyrywamy je lekko wykręcając lub udajemy się z psem do weterynarza, który wyciągnie kleszcza (również w przypadku, gdy nie uda nam się usunąć całego kleszcza, weterynarz wyjmie ze skóry jego pozostałą część).

Niektóre psy w ogóle nie reagują na wbite kleszcze (dlatego konieczne jest przeglądanie ich skóry), inne są niespokojne, drapią się, wylizują lub wygryzają miejsce, w które wbił się kleszcz.

Kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób, takich jak babeszjoza, borelioza, ehrlichioza - ryzyko zwiększa wraz z czasem, przez jaki kleszcz jest przyczepiony do skóry zwierzęcia. Wzrasta po 30-40 godzinach od wbicia się kleszcza (dlatego poza zapobieganiem istotne jest regularne kontrolowanie skóry psa).

Objawy chorób odkleszczowych to m.in.: gorączka, kulawizny, bolesność, kaszel, osowiałość i senność, zapalenia stawów, utrata apetytu. Jeśli po usunięciu kleszcza zauważyliśmy którekolwiek z wymienionych objawów, udajmy się z psem jak najszybciej do lekarza weterynarii. Wystąpienie takich objawów nie musi oznaczać poważnej choroby, jednak w jej przypadku nieleczenie może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

UWAGA!

Najlepiej stosować zawczasu środki profilaktyczne, już wczesną wiosną zabezpieczmy psy przeciwko kleszczom. Jeśli wybieramy się z psem na wakacje dowiedzmy się czy na danym terenie nie występują z większą częstotliwością choroby odkleszczowe, w takim przypadku lepiej wybrać inne miejsce pobytu lub zostawić psa pod opieką rodziny, przyjaciół lub petsittera.

Wasz pies miewa kleszcze? Potraficie sami się ich pozbyć? Jak często sprawdzacie sierść psa? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =