Koci katar - przyczyny, objawy, leczenie

Zwierzęta    
ocena

Katar u kotów bardzo często bywa objawem groźnej choroby wirusowej zwanej potocznie kocim katarem. Wywoływana jest przez herpeswirusa typu 1 (FHV-1) i calicivirusa (FCV). Choroba przenosi się przez kontakt z chorym zwierzęciem, jego wydzielinami, wspólne miski, kuwety, wirusy mogą być również przenoszone na rękach, butach człowieka.

Koci katar - przyczyny, objawy, leczenie

sxc.hu

Koty mogą same nie mieć objawów i zarażać inne zwierzęta, zarażają również jeszcze przez kilka miesięcy od ustąpienia objawów (po leczeniu). Koty powinno szczepić się na tą chorobę w wieku 8-12 tygodni (następnie po roku i później co 3 lata).

Na zachorowanie najbardziej narażone są koty przebywające w dużych skupiskach innych kotów, np. w schroniskach, dużych hodowlach. Jeśli decydujemy się na wzięcie kota ze schroniska, a w domu mamy już innego kota, koniecznie zaszczepmy go odpowiednio wcześniej, by nie narażać go na ewentualne zarażenie chorobą. Jeśli mieliśmy chorego kota, którego nie udało się wyleczyć, wstrzymajmy się na kilka tygodni z nabyciem drugiego (w przeciwnym razie nowy kot również może zachorować).

Jeśli zauważymy u kota kichanie, wypływ z nosa lub oczu, natychmiast udajmy się z nim do lekarza weterynarii. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większe szanse jego powodzenia. Nieleczony koci katar może prowadzić do śmierci młodego zwierzęcia.

UWAGA!

Poza podawaniem leków ważne jest w opiece nad chorym zwierzęciem usuwanie wydzieliny z nosa i oczu, podnoszenie odporności kota, a przy utracie apetytu - dokarmianie.

Podejrzewacie, że Wasz kot cierpi na koci katar? Jakie objawy Was niepokoją? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
3.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =