Koszatniczka - żywienie

Zwierzęta    
ocena

W swym środowisku naturalnym koszatniczki żywią się korą, trawami, nasionami i liśćmi. Nie jedzą w ogóle produktów zawierających cukier i są bardzo wrażliwe na wzrost jego poziomu we krwi. Z tego powodu prowadzi się na tych zwierzętach badania, które mają pomóc w zrozumieniu mechanizmów zachodzących u chorych na cukrzycę.

Koszatniczka - żywienie

Fot.: Jacek Plewa

Podstawą diety koszatniczek trzymanych w domach powinien być specjalny granulat przeznaczony dla zwierząt tego gatunku, drugim ważnym składnikiem ich menu jest siano. Dodatkowo można urozmaicać ich żywienie podawaniem warzyw, umytych liści mlecza lub koniczyny, zbóż, płatków owsianych.

Najważniejszą zasadą, jakiej należy przestrzegać, jest zakaz podawania koszatniczkom produktów zawierających cukier i duże ilości tłuszczu (np. orzechy, nasiona słonecznika). Pamiętajmy, że owoce również zawierają cukier, kawałki jabłka można podawać tylko raz na jakiś czas i w niewielkich ilościach.

W klatce koszatniczki możemy umieścić kostkę wapniową, która nie tylko zaspokaja zapotrzebowanie na składniki mineralne, ale też pomaga ścierać zęby. Do ścierania zębów nadają się również gałązki (najlepiej zakupić je w sklepie zoologicznym, są wtedy odpowiednio przygotowane i nie powinny narazić zwierzęcia na kontakt z pasożytami).

Nie należy podawać gałęzi z drzew iglastych, zawarte w nich olejki eteryczne mogą szkodzić układowi oddechowemu zwierzęcia.

UWAGA!

Zwierzętom zapewniamy stały dostęp do czystej wody pitnej, którą należy wymieniać codziennie.

Macie koszatniczkę? W jaki sposób ją żywicie? Co najbardziej lubi? :) Dajcie znać.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =