Kynoterapia - co to jest, dla kogo?

Zwierzęta    
ocena

Zajęcia z udziałem psów mogą pomóc na wiele sposobów pozwalają przełamać lęk przed psem i nawiązać z nim więź poprzez podchodzenie do niego, przytulanie, głaskanie, poznawanie budowy ciała psa, uczą orientacji w schemacie własnego ciała, stymulują zmysły dotyku, wzroku i słuchu, wspomagają ćwiczenia koncentracji uwagi.

Kynoterapia - co to jest, dla kogo?

sxc.hu

Kynoterapia pomaga rozwijać umiejętności: wyrażania emocji, naśladowania poszczególnych ruchów i całych czynności poprzez obserwację psa, uczy samodzielnego wykonywania czynności (np. czesanie psa, prowadzenie na smyczy), ćwiczenia wykonywane z psem poprawiają sprawność ruchową, kontakt z psem pobudza spontaniczne zachowania.

Przeciwskazaniami jest silna alergia pacjenta na psy, otwarte rany na jego ciele.

Ryzyko, jakie się wiąże z kynoterapią, to możliwość przenoszenia pasożytów przez zwierzę, niezaakceptowanie pacjenta przez psa, niewłaściwe przygotowanie psa do pracy w kynoterapii.

Należy pamiętać, że mamy do czynienia ze zwierzęciem i nigdy nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć jego reakcji. Niewłaściwie prowadzony pies może osiągnąć zbyt duży poziom stresu i zachować się w sposób nieprzewidziany.

UWAGA!

Nie zawsze dany pies może uczestniczyć w zajęciach, może chorować, suka może mieć cieczkę lub być w ciąży, może zdarzyć się zwierzęciu wypadek, a pacjenci przywiązują się do nowych czworonożnych przyjaciół i ich nieobecność może wywołać ich negatywne reakcje.

Co myślicie o kynoterapii? Mieliście kiedyś okazję ją np. obserwować? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Pierwsze wrażenie, że tytuł i treść jakoś rozmijają się. Drugie, że Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne - www.kynoterapia.eu - stworzyło system standardów, które powinny być uwzględniane jeśli chce się wypowiadać o kynoterapii. Inaczej jest to wprowadzanie w błąd. A ten tekst niewiele ma wspólnego ze standardami PTK !

~ / 2012-08-09 11:50:32
oceń komentarz: (0) (0)