Łzawienie oczu u psa - przyczyny

Zwierzęta    
ocena

U każdego psa od czasu do czasu pojawiają się w kącikach oczu tak zwane „śpiochy”, które są zaschniętym kurzem i innymi zabrudzeniami wymywanymi z oka wraz z łzami. Należy je usuwać, by zapobiec powstawaniu odparzeń w kącikach oczu.

Łzawienie oczu u psa - przyczyny

photoxpress.com

Jeśli zaobserwujemy ropną wydzielinę wypływającą z oczu, natychmiast skonsultujmy to z lekarzem weterynarii, w niektórych przypadkach, zwłaszcza u młodych psów, może być to jednym z objawów poważnej choroby.

Nadmierne łzawienie z oczu może być spowodowane alergią, np. na pyłki traw, dostaniem się ciała obcego do oka, wywinięciem powieki do wewnątrz lub na zewnątrz. Weterynarz może określić konkretną przyczynę łzawienia i zalecić odpowiednie leczenie. Czasami (w przypadku wbicia ciała obcego lub wywinięcia powieki), konieczny może być zabieg chirurgiczny. W przypadku psów ras długowłosych do podrażnień oka może dochodzić przez opadającą na oczy sierść, rozwiązaniem może być jej spinanie na czole lub przycinanie.

U piesków z białą sierścią ślady łzawienia są wyjątkowo widoczne, w sklepach zoologicznych są dostępne specjalne preparaty do przemywania sierści zabrudzonej wypływem z oczu.

Pojawiające się od czasu do czasu w kącikach oczu grudki („śpiochy”) bez dodatkowych objawów nie powinny nas bardzo niepokoić. Jeśli jednak wypływom z oczu towarzyszy podrażnienie oka, objawiające się zaczerwienieniem, mrużeniem i pocieraniem go przez psa, natychmiast zabierzmy pupila do weterynarza.

Waszemu psu łzawią oczy? Z czym to wiążecie? Konsultowaliście się z weterynarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =