Na co i kiedy szczepić kota?

Zwierzęta    
ocena

Pierwsze szczepienia przeprowadza się u kotów nie wcześniej niż w wieku około 7-8 tygodni. We wcześniejszym okresie życia kotka przeciwciała pobierane z mlekiem matki mogą osłabić działanie szczepionek. Szczepimy kota zdrowego, odrobaczonego. Lepiej nie szczepić świeżo przyniesionego do domu kociaka i odczekać kilka dni, aż minie stres związany ze zmianą miejsca pobytu kotka. Odrobaczenie najlepiej przeprowadzić 2 tygodnie przed planowanym szczepieniem.

Na co i kiedy szczepić kota?

photoxpress.com

Dostępne są szczepionki na koci katar i panleukopenię, wściekliznę, białaczkę, FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej), chlamydiozę, grzybicę. To, na co powinniśmy zaszczepić kota, zależne jest od tego, czy będzie on kotem wychodzącym z domu, od ilości kotów w mieszkaniu, specyfiki miejsca w którym mieszkamy.

Podstawowym szczepieniem, któremu należy poddać wszystkie koty jest to na koci katar (wywoływany przez herpeswirus typu 1 i kaliciwirus) oraz panleukopenię. Na te choroby szczepionki są zawsze ze sobą łączone, pierwszy raz szczepimy kota w wieku ok. 8-10 tygodni, kolejna dawka ok. 3 tygodnie później, trzecie szczepienie rok po podaniu pierwszej szczepionki i następne szczepienia co 3 lata. Koci katar i panleukopenia są chorobami częstymi i bardzo niebezpiecznymi dla kociąt, wirusy możemy przynieść do domu na butach i ubraniu, dlatego szczepimy na nie również koty niewychodzące z mieszkania.

Jeśli wypuszczamy kota z domu należy zaszczepić go również na wściekliznę i białaczkę. Przed szczepieniem na białaczkę przeprowadza się badanie na nosicielstwo i przeprowadza szczepienie tylko, jeśli wynik jest negatywny. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest również konieczne, jeśli wybieramy się z kotem poza granice kraju. Najlepiej wykonać je nie wcześniej niż miesiąc po pierwszym szczepieniu na koci katar i panleukopenię. By zapobiec lub zminimalizować powikłania poszczepienne, na białaczkę i wściekliznę szczepi się w tylną łapę zwierzęcia.

Nie szczepimy kotek w ciąży i karmiących. Jeśli nie ma takiej potrzeby nie stosujemy wszystkich możliwych szczepionek, ponieważ niektóre z nich mogą mieć negatywne skutki uboczne.
Każdy właściciel kota powinien rozważyć wraz z lekarzem weterynarii na co warto zaszczepić konkretne zwierzę. Zawsze dopytujmy o możliwe powikłania poszczepienne, by wiedzieć jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę.

Na każdej szczepionce znajdziemy oznaczenie mówiące nam przed jakimi chorobami dana szczepionka chroni:

P – Panlekopenia
H – Herpeswiroza
FeLV – Białaczka
FIP – Wirusowe zapalenie otrzewnej
C – Kaliciwiroza
R – Wścieklizna

Jakiego kota macie? Jak sobie z nim radzicie?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =