Na co i kiedy zaszczepić szczeniaka?

Zwierzęta    
ocena

W 6-7 tygodniu życia pieska spada poziom przeciwciał pochodzących z mleka matki, wtedy też można wykonać pierwsze szczepienie. Dwa tygodnie wcześniej należy odrobaczyć szczeniaka (jest to zwykle pierwsze lub drugie odrobaczenie, pierwszy raz można odrobaczyć psa w wieku 3 tygodni, następnie powinno się to powtarzać jeszcze 2 razy co 2 tygodnie).

Na co i kiedy zaszczepić szczeniaka?

photoxpress.com

Szczepimy pieska tylko, jeśli jest zupełnie zdrowy. Lepiej nie robić tego od razu, gdy trafia do nowego domu, ponieważ związany z tym stres może obniżyć skuteczność szczepionki, odczekajmy więc kilka dni.

Dostępne są szczepionki m.in. na takie choroby, jak: wścieklizna, nosówka, parwowiroza, kaszel kenelowy, choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby wywołane adenowirusem), leptospiroza, koronawiroza, parainfluenza, bordetelloza, borelioza.

Szczepienie na wściekliznę jest ustawowym obowiązkiem każdego właściciela psa, należy posiadać zaświadczenie o odbyciu tego szczepienia przez psa przewożąc go publicznymi środkami transportu, jest również wymagane przy wyrabianiu paszportu dla zwierzęcia. Na wściekliznę szczepimy psy od 4 miesiąca życia, szczepienie powtarzamy co roku.

Wszystkie szczenięta należy szczepić na choroby często spotykane i ciężkie, a więc na nosówkę, parwowirozę, chorobę Rubartha i kaszel kenelowy. Szczepienie na inne choroby lepiej przedyskutować z lekarzem weterynarii, stosować je tylko w razie rzeczywistej potrzeby. Szczepionki mogą mieć działania niepożądane i powodować powikłania poszczepienne, dlatego lepiej dobrze rozważyć zastosowanie tych, które nie są niezbędne.

Najczęściej stosuje się następujący kalendarz szczepień podstawowych:

Wczesny:

- W 6-8 tygodniu życia psa, szczepimy go na nosówkę i parwowirozę.
- W 10-12 tygodniu życia, szczepienie na choroby zakaźne (nosówka, parwowiroza, parainfluenza, adenowiroza, parainfluenza, leptospiroza) .
- W 14-16 tygodniu życia, szczepienie na choroby zakaźne (nosówka, parwowiroza, adenowiroza, parainfluenza, leptospiroza, koronowiroza, bordetelloza, wścieklizna).

Późny:

- Powyżej 12 tygodnia życia, szczepienie na nosówkę, parwowirozę, adenowirozę, parainfluenzę, leptospirozę.
- 3, 4 tygodnie później szczepienie na nosówkę, parwowirozę, adenowirozę, parainfluenzę, leptospirozę, koronowirozę, bordetellozę, wściekliznę.

Pierwsze szczepienia zwykle przeprowadza hodowca, od tego kiedy zostały wykonane zależą terminy kolejnych szczepień.

UWAGA!

Jeśli nasz szczeniak nie był wcześniej szczepiony, pochodzi z niewiadomego źródła lub jest już chory będzie obowiązywał go inny grafik szczepień ustalony przez lekarza weterynarii.

Jakiego szczeniaka macie? Dlaczego wybraliście tę rasę?

OCENA
3.09
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

To po prostu są bzdury. Mogliby weci napisać poprawnie jak i na co się szczepi. Kto to widział szczepić szczeniaka w wieku 9-10 tyg na tyle chorób naraz. Wstrząs murowany

~ / 2012-12-04 13:47:26
oceń komentarz: (0) (0)