Niespokojny sen psa - co robić?

Zwierzęta    
ocena

Jeśli naszemu psu w czasie snu zdarza się przebierać łapami, czasem nawet poszczekiwać czy powarkiwać, nie należy się tym przejmować. Oznacza to, że pies znajduje się w fazie snu REM (rapid eye movement), w czasie której pojawiają się podobnie jak u ludzi marzenia senne. W przypadku gdy pies jest starszy i zaobserwowaliśmy, że taka aktywność w czasie snu niepokojąco wzrosła, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii i przeprowadzić badania kontrolne. Czasami nerwowy sen bywa wynikiem bóli reumatycznych lub innych schorzeń.

Niespokojny sen psa - co robić?

sxc.hu

U starszych psów mogą wystąpić też inne zaburzenia związane ze snem. Pies może budzić się w nocy i chodzić bez celu po mieszkaniu. Może to być jednym z objawów zaburzeń poznawczych związanych z wiekiem (podobnych do choroby Alzheimera występującej u ludzi). W takim przypadku konieczna jest konsultacja lekarza weterynarii, który może zalecić terapię wspomagającą stan zdrowia psa lub odpowiednią dietę.

Zawsze, gdy zauważymy jakieś nagłe zmiany w zachowaniu naszego pupila, również związane z jego trybem aktywności dziennej i snem, powinniśmy zastanowić się, czy nie nastąpiły ostatnio w jego życiu jakieś zmiany, które mogą być tego przyczyną (np. zmiana diety, choroba).

By pomóc psu w zasypianiu, najważniejsze jest przygotowanie dla niego przytulnego i spokojnego miejsca do spania. Czasem pomaga wykonanie masażu relaksacyjnego przed snem (opisy wykonania takiego masażu są dostępne w Internecie).

UWAGA!

W ciągu dnia pies powinien mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu (ważne, by była dostosowana do jego możliwości i stanu zdrowia). Nie należy karmić psa późnym wieczorem. Niektórym psom pomaga słuchanie cichej muzyki relaksacyjnej.

Uważacie, że Wasz pies śpi niespokojnie? Co Was niepokoi? Podzielcie się swoimi obawami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Spoko.

~ 55/^^^^ / 2018-03-13 17:32:56
oceń komentarz: (1) (1)