Pies i kot w jednym mieszkaniu? Jak je pogodzić? Znamy sposób!

Zwierzęta    
ocena

Najlepiej do domu wprowadzać jednocześnie kocię i szczenię, w takim przypadku raczej nie będzie żadnych problemów pomiędzy zwierzętami. Zwykle jednak trafiają one do naszych domów w różnych odstępach czasowych.

Pies i kot w jednym mieszkaniu? Jak je pogodzić? Znamy sposób!

morguefile.com

Łatwiej jest „dołożyć” psa do kota niż na odwrót. Jeśli nowym domownikiem jest szczeniak, najpierw pozwólmy kotu zapoznać się z jego zapachem, wpuszczając kota do pomieszczenia, w którym wcześniej przebywał pies. Nie izolujmy zwierząt od siebie zbyt długo. Musimy zapewnić kotu bezpieczne miejsce, gdzie może się schronić przed szczeniakiem, nie przejmujmy się, jeśli pierwsze kontakty będą niezbyt udane, po krótkim czasie zwierzęta powinny się zaakceptować, w żadnym wypadku nie krzyczmy w chwili, gdy dochodzi do ich spotkania, nawet jeśli piesek zaczyna szczekać, a kot syczeć. Jeśli psiak jest zbyt nachalny, zawołajmy go spokojnie i zajmijmy czymś innym, np. zabawką.

W przypadku dorosłego psa lepiej, by od razu wiedział, że w tym nowym miejscu, w którym się znalazł, już mieszka kot. Wszystkie początkowe kontakty psa z kotem powinny przebiegać pod kontrolą opiekuna, nie należy zostawiać zwierząt samych. Jeśli pies ma ochotę gonić kota i denerwuje się na jego widok, od razu zacznijmy ćwiczyć z psem skupianie na sobie uwagi i komendy przywołania i odchodzenia od przedmiotów („do mnie”, „zostaw”). Nie krzyczymy w żadnym wypadku na psa, spokojnie odprowadzamy go na większą odległość od kota i staramy się zwrócić jego uwagę na coś innego, jeśli pies zachowuje spokój - chwalimy go. Nawet jeśli pies na widok kota zachowuje się niespokojnie, nie izolujmy zwierząt odkładając ich zapoznanie na później, psu znacznie łatwiej zaakceptować kota jako domownika w nowym dla siebie miejscu niż w chwili, gdy sam czuje się już u siebie.

Jeśli w domu jest pies, a chcielibyśmy mieć jeszcze kota, najlepiej jest wziąć jak najmłodszego kociaka, który jeszcze nie przejawia strachu w nowych dla siebie sytuacjach. Jeśli taki kotek śmiało podejdzie do psa, ten najprawdopodobniej będzie jedynie zdziwiony i nie zrobi mu krzywdy, psy zwykle gonią uciekające koty. W przypadku starszego kota lepiej przed jego przyniesieniem do domu przećwiczyć z psem komendy pozwalające nam lepiej kontrolować zachowanie  psa, np. „na miejsce”, „zostaw”, „zostań”.  Musimy zapewnić kotu osobne pomieszczenie, do którego pies nie będzie miał samodzielnego dostępu. Niestety nie zawsze udaje się zaprzyjaźnienie dorosłego psa z nowym dorosłym kotem.

Zawsze należy kotu zapewnić bezpieczne schronienie przed psem, tak ustawić kocie miski i kuwetę, by pies nie miał do nich dostępu i kot mógł z nich spokojnie i bezpiecznie korzystać, miski nie powinny znajdować się blisko kuwety. Nie zostawiamy na początku zwierząt samych ze sobą, nawet jeśli chcemy wyjść tylko do drugiego pokoju.

piesekmorguefile.com

Macie doświadczenia w opiekowaniu się łącznie psem i kotem? Koniecznie podzielcie się nimi z nami!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =