Przepuklina u psa - leczenie

Zwierzęta    
ocena

Przepuklina wynika z nieprawidłowej budowy lub uszkodzenia jamy brzusznej. Składa się z wrot przepukliny (miejsca przez, które wydostaje się jej zawartość), kanału (drogi którą zawartość przemieszcza się do okolic podskórnych), worka przepuklinowego. Właściciel może zauważyć na ciele psa wybrzuszenie, zwykle w okolicach pępka lub pachwiny.

Przepuklina u psa - leczenie

photoxpress.com

W zależności od wielkości worka przepuklinowego i związanego z tym ryzyka stosuje się leczenie operacyjne lub zachowawcze. O wyborze sposobu leczenia decyduje lekarz weterynarii na podstawie badania psa.

Niewielkie przepukliny pępkowe nie wymagają przeprowadzania zabiegu chirurgicznego, zwykle wraz z rozwojem i wzrostem psa znikają same przed 6 miesiącem życia psa.

Większe przepukliny wiążą się z ryzykiem dostania się do worka przepuklinowego jelita, co – poza bolesnością – może prowadzić do jego martwicy i zapalenia otrzewnej. W czasie zabiegu zawartość worka przepuklinowego wprowadza się z powrotem do jamy brzusznej i zamyka otwór przepuklinowy.

Zabieg usunięcia przepukliny nie należy do skomplikowanych, ale jak przy każdym zabiegu chirurgicznym występuje ryzyko związane z podaniem narkozy, dlatego często niewielkie (nie zagrażające życiu psa) przepukliny usuwa się przy okazji innego zabiegu np. kastracji czy sterylizacji.

Przy przepuklinach przeponowych stosuje się zwykle zabieg chirurgiczny, samo leczenie farmakologiczne możliwe jest tylko we wczesnej fazie rozwoju schorzenia.

UWAGA!

W każdym przypadku powinniśmy zaufać weterynarzowi, który najlepiej oceni stopień zaawansowania choroby, wynikające z niego zagrożenia dla naszego psa i dobierze najlepszy sposób leczenia.

Wasz pies miał przepuklinę? Jak wyglądało leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =