Przepuklina u psa - objawy

Zwierzęta    
ocena

Przepuklina wynika z nieprawidłowej budowy lub uszkodzenia jamy brzusznej. Składa się z wrot przepukliny (miejsca, przez które wydostaje się jej zawartość), kanału (drogi, którą zawartość przemieszcza się do okolic podskórnych), worka przepuklinowego.

Przepuklina u psa - objawy

sxc.hu

Właściciel może zauważyć na ciele psa wybrzuszenie. U psów najczęściej występuje przepuklina pępkowa, pachwinowa, przeponowa, pooperacyjna.

W przepuklinie pępkowej przez niecałkowite zrośnięcie pierścienia pępkowego i linii białej tworzy się kanał, który łączy jamę brzuszną z podskórną warstwą w pobliżu pępka, gdzie tworzy się worek przepuklinowy. Jeśli taki worek jest niewielki mogą się tam dostać najwyżej fragmenty tkanki tłuszczowej, w przypadku większych worków istnieje ryzyko uwięźnięcia w nich jelita wtedy konieczna jest operacja.

Mały worek przepuklinowy tworzy niewielkie wybrzuszenie w pobliżu pępka, psu w żaden sposób nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, jeśli jelito dostanie się do większego worka pies odczuwa silną bolesność.

Przepuklina przeponowa jest uszkodzeniem przepony w wyniku urazu (wypadku czy pogryzienia) grozi przemieszczeniem się treści przepony do klatki piersiowej. Objawy to problemy z oddychaniem psa, mogą wystąpić też krwawe wymioty lub zaparcia.

Przepuklina pachwinowa powstaje jako wynik nieprawidłowej budowy pierścienia pachwinowego, jej objawy to wystąpienie wybrzuszenia skóry w okolicach pachwiny. Może być uwarunkowana genetycznie lub powstać jako efekt urazu.

Przepuklina pooperacyjna może być m.in.: wynikiem błędów chirurga, nadmiernego wysiłku zwierzęcia po zabiegu, zakażenia.

Wasz pies miał/ ma przepuklinę? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =