Rybki akwariowe - choroby

Zwierzęta    
ocena

Zapobieganie rozwojowi chorób wśród mieszkańców naszego akwarium polega przede wszystkim na utrzymywaniu odpowiednich warunków w zbiorniku, takich jak stałej temperatury, odpowiedniej filtracji wody, stałego ph. Musimy pamiętać o regularnym usuwaniu mułu, czyszczeniu akwarium, nie wolno przekarmiać rybek – lepiej dawać zbyt mało pokarmu niż zbyt dużo.

Rybki akwariowe - choroby

sxc.hu

Kupując rybki zwracamy baczną uwagę na ich stan fizyczny, czy płetwy nie są postrzępione, nie mają żadnych podejrzanych zmian na łuskach. Liczba ryb powinna być dostosowana do wielkości akwarium. Stały stres zmniejsza odporność na choroby, należy więc zapewnić rybkom spokój, warunki zbliżone do naturalnych, odpowiednią ilość kryjówek i roślin.
Rybki chore powinniśmy przenosić do osobnego zbiornika, a wszystkie akcesoria używane w tym zbiorniku powinniśmy odkażać.

Jeśli zauważymy zmiany w wyglądzie lub zachowaniu rybek najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii specjalizującym się w leczeniu ryb.

Najczęstsze choroby występujące u ryb akwariowych to:

1) Rybia ospa  – choroba pasożytnicza, rozpoznajemy ją po białych plamkach na skórze ryby.
2) Pleśniawka – objawy to zwykle białawe, puchate kłębki na ciele ryby, chudnięcie ryb, ocieranie się o przedmioty, blednięcie kolorów, wystrzępienie płetw.
3) Martwica płetw – choroba bakteryjna objawiająca się w początkowym stadium białym nalotem na końcówkach płetw, później ich postrzępieniem, brakiem apetytu, kołyszącymi ruchami.
4) Puchlina wodna (Posocznica) – choroba bakteryjna, ryby stają się apatyczne, pływają zwykle po dnie akwarium, mają rozdęty brzuch i wyłupiaste oczy.
5) Oodinoza (choroba welwetowa) – wzrost ilości wydzielanego śluzu, sklejenie płetwy ogonowej, brak apetytu.
6) Zapalenie przewodu pokarmowego – objawy: apatia, utrata apetytu, opuchnięcie i zaczerwienienie w okolicach odbytu.

Jeśli nagle u wszystkich ryb w akwarium zauważymy niepokojące objawy, takie jak zmiany koloru skóry i skrzeli, problemy z oddychaniem, dziwne zachowanie może to świadczyć o zatruciu i wymagać natychmiastowej wymiany całej wody w akwarium.

Obserwujmy wszystkie zmiany w wyglądzie i zachowaniu ryb, odstępstwa od normy powinniśmy konsultować z lekarzem. Na wypadek choroby dobrze jest mieć drugie akwarium, do którego możemy przenieść chore zwierzęta. W większości przypadków sukces leczenia zależy od tego, jak szybko zostało ono podjęte. Wiele chorób ryb jest łatwo uleczalnych dostępnymi w sklepach zoologicznych preparatami i dzięki poprawie warunków panujących w zbiorniku.

Czy Wasze rybki często chorują? Co im dolega?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =