Rybki akwariowe - hodowla

Zwierzęta    
ocena

Podstawą opieki nad rybkami jest zapewnienie im warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, a więc odpowiedniej temperatury i ph wody, wystroju akwarium, czyli kryjówek, właściwego zagęszczenia roślin i odpowiednich współmieszkańców zbiornika.

Rybki akwariowe - hodowla

sxc.hu

Dbamy o to, by wartości fizyczne i chemiczne wody nie ulegały wahaniom, nie ustawiamy zbiornika w nasłonecznionym lub narażonym na przeciągi miejscu. Zbytnie nasłonecznienie sprzyja rozwojowi glonów na ściankach zbiornika. Raz na 2 tygodnie spuszczamy ok. 20% wody, by móc wyczyścić urządzenia i odciągnąć zbierający się muł i fragmenty roślin na dnie akwarium. Raz w miesiącu przeprowadzamy dokładne porządki.

Rybki karmimy kilka razy dziennie, specjalnie przeznaczonym dla danego gatunku pokarmem. Zacznijmy od naprawdę niewielkiej ilości pokarmu, by zobaczyć czy rybki zjedzą wszystko w krótkim czasie. Pozostawione resztki pożywienia sprzyjają rozwojowi bakterii i chorób. Nie przekarmianie ryb jest bardzo istotnym elementem profilaktyki chorób.

Jeśli zauważymy, że któraś rybka jest chora natychmiast przenosimy ją do osobnego zbiornika, by zapobiec zarażeniu innych zwierząt. Natychmiast usuwamy z akwarium padłe rybki.

Chcąc rozmnażać posiadane ryby zapoznajemy się z informacjami na temat hodowanego przez nas gatunku. Sposobów rozmnażania jest u ryb wiele, część z nich jest jajorodna (składa ikrę, z której po jakimś czasie wykluwają się młode rybki), część jest żyworodna (rybki wykluwają się jeszcze w brzuchu samicy). Dla początkujących akwarystów najłatwiejsze w hodowli będą gatunki żyworodne. By rozmnażanie ryb było w ogóle możliwe, musimy być pewni, że posiadamy samca i samicę tego samego gatunku, oboje dojrzałe płciowo, że ryby są prawidłowo odżywione i mają właściwe warunki środowiskowe.

Zadaniem hodowcy jest ochrona ikry lub młodego narybku przed żarłocznością dorosłych osobników. W przypadku ryb żyworodnych możemy zamontować w akwarium koszyczek, do którego młode mogą uciec w razie potrzeby (a dorosłe ryby nie są w stanie dostać się do środka) lub umieścić je w osobnym zbiorniku. Złożoną ikrę możemy chronić przez umieszczenie nad dnem siatki, przez której oczka jaja przedostaną się na dno, a która oddzieli złożone jaja opadłe na dno od ryb dorosłych. Ikrę składaną na roślinach lub innych elementach dekoracyjnych również możemy starać się osłaniać siatką. U części ryb zapłodnioną samicę przekładamy do osobnego zbiornika. Najlepszy sposób postępowania zależny jest od konkretnego gatunku ryb i warunków panujących w naszym akwarium. Zapoznajmy się więc z literaturą fachową i poprośmy o rady doświadczonych akwarystów.

Dlaczego zdecydowaliście się na hodowlę rybek akwariowych? Od kiedy je macie?

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =