Ślinotok u psa - przyczyny

Zwierzęta    
ocena

Przyczyny ślinotoku u psa mogą być różne. Niektóre rasy mają skłonność do nadmiernego ślinienia się, np. boksery, basety, dogi lub bernardyny. Często jednak bywa objawem poważnych chorób. Zawsze powinniśmy w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc do weterynarza, który na podstawie badań może zdiagnozować problem.

Ślinotok u psa - przyczyny

photoxpress.com

Ślinotok może być wywołany przez zatrucie toksycznymi dla psa substancjami lub roślinami (mogą mu wtedy towarzyszyć wymioty lub biegunka) albo utkwieniem w przewodzie pokarmowym ciała obcego.

Ślinotok jest jednym z pierwszych objawów ostrego rozszerzenia i skrętu żołądka (towarzyszące objawy to próby wymiotów, niepokój, szybko powiększające się wzdęcie brzucha) - najczęściej występuje u psów ras dużych i olbrzymich, może być spowodowany zbyt łapczywym jedzeniem, zbyt dużą dawką ruchu po posiłku lub stresem. Konieczna jest szybka pomoc weterynarza, w przeciwnym razie może się to skończyć dla psa nawet śmiercią.

Ślinienie się towarzyszy wielu schorzeniom przewodu pokarmowego, w tym zarobaczeniu. Pojawia się również przy problemach z uzębieniem, np. przy zapaleniu dziąseł, kamieniu nazębnym, nadziąślakach.

Bywa też jednym z objawów chorób wirusowych, takich jak choroba Rubartha, wścieklizna, nosówka, leptospiroza, parwowiroza.

Czasami ślinotok wywołany jest nadmiernym podnieceniem lub chorobą lokomocyjną. Właściciel powinien obserwować towarzyszące mu inne objawy i zgłosić je weterynarzowi.

Wasz pies nadmiernie się ślini? Z czym to wiążecie? Konsultowaliście się z weterynarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
4.75
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =