Świerzb u kota - objawy, leczenie

Zwierzęta    
ocena

Koty mogą zostać zaatakowane przez jedną z kilku odmian świerzbowca: świerzbowiec uszny, świerzbowiec koci lub świerzbowiec drążący. Świerzbowce to maleńkie pajęczaki, są jasnego koloru i zobaczyć je wyraźnie można pod mikroskopem, bez niego - jeśli znajdują się na ciemnym tle - widzimy je jako małe jasne kropeczki.

Świerzb u kota - objawy, leczenie

sxc.hu

Najczęściej u kotów występuje świerzbowiec uszny. Jego objawy to wydzielina z uszu o nieprzyjemnym zapachu, potrząsanie głową przez kota i drapanie uszu.

Świerzbowiec koci atakuje najpierw zewnętrzne partie uszu i czoła kota, stamtąd przenosi się stopniowo na pozostałe partie ciała. Objawem jest drapanie się kota i pojawianie się wyłysień. Świerzbowiec koci nie przenosi się na ludzi.

Najczęściej przez te pasożyty atakują zwierzęta chore lub osłabione, wraz z leczeniem powinniśmy zadbać o podniesienie ogólnej odporności zwierzęcia.

Podstawą leczenia jest w przypadku świerzbowca usznego dokładne i regularne czyszczenie uszu oraz zakraplanie środkami przeciwpasożytniczymi przepisanymi przez weterynarza. Ważne, by tego nie zaniedbywać i nie przestawać, gdy tylko zauważymy poprawę. Codzienne czyszczenie uszu może być konieczne przez nawet ponad miesiąc. W przeciwnym razie możemy spodziewać się szybkiego nawrotu choroby.

Podejrzewacie, że Wasz kot cierpi na świerzb? Jakie objawy Was niepokoją? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =