Świnka miniaturka - hodowla, opieka, cena

Zwierzęta    
ocena

Świnki miniaturowe (ang. – micropigs, teacup pigs), które zyskują ostatnio popularność jako zwierzęta domowe, powstały w wyniku krzyżowania ze sobą najmniejszych (a więc i najsłabszych) osobników z miotów. Tego typu hodowla prowadzi zwykle do poważnych obciążeń genetycznych i skłonności do chorób (częste krzyżowanie spokrewnionych ze sobą świnek).

Świnka miniaturka - hodowla, opieka, cena

Świnki miniaturowe żyją ok.15-20 lat, dorosłe osobniki osiągają wielkość 30-40 cm i wagę ok. 30 kg. Są to zwierzęta bardzo kontaktowe i inteligentne, łatwo przywiązują się do człowieka, można nauczyć je korzystania z kuwety oraz wielu sztuczek.

Najlepiej chowają się w towarzystwie drugiej świnki. Choć wyglądają jak słodkie maskotki, są to zwierzęta o dużej potrzebie aktywności, jeśli właściciele nie wprowadzą konsekwentnych zasad i nie zajmą się ich wychowaniem, mogą sprawiać spore problemy swym zachowaniem. Świnkom należy zapewnić dużo ruchu oraz miejsca, w którym mogą ryć w ziemi.

Przed zakupem świnki należy dobrze się zastanowić, czy będziemy mogli poświęcić jej odpowiednią ilość czasu (co najmniej tyle, ile wymaga opieka nad psem) i to przez 15-20 lat.

Źródło: sxc.hu

Jeśli jesteśmy zdecydowani zostać właścicielami świnki miniaturki, w Polsce nie będziemy mieć dużego wyboru hodowli, jest ich na razie zaledwie kilka. Cena świnki za granicą to ok. 1000 $, w Polsce ok. 800 zł. Problemem, jaki możemy napotkać już po nabyciu świnki, może być między innymi znalezienie weterynarza znającego się na potrzebach i leczeniu świnek miniaturowych.

Zaletą świnek jako zwierząt domowych jest to, że ludzie rzadko są na nie uczuleni, mogą więc być dla alergików alternatywą dla posiadania psa.

UWAGA!

Pewien właściciel świń stwierdził, że trzymanie w domach świnek może okazać się dużym problemem i jest dobre najwyżej dla ludzi szybko nudzących się i lubiących bekon… Oby czytelnicy serwisu Spec.pl nie podzielali jego zdania.

Chcielibyście mieć świnkę mikro? Dlaczego? :) Podzielcie się opiniami.

OCENA
3.95
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =

Mam dwa psy maltańczyk i krzyżówka wilczur bernardyn teraz chce dwie świnki będę z nimi chodził na spacery po miescie i witał nowo przybyłych azylantów

~ Kriss / 2015-10-31 02:40:06
oceń komentarz: (28) (8)

Chciałabym mieć swinke miniaturkę. . bardzo. ..mam 3 psy..4 koty. .2 szynszyle i zolwia. ..uwielbiam zwierzaki...ale to spory koszt. .zakup takiej swinki...więc gdyby ktoś chciał oddać z chęcią bym przyjęła. ..

~ Diana / 2015-12-27 17:37:46
oceń komentarz: (14) (12)

TEN WŁAŚCICIEL MA RACJĘ. W POLSCE ZABICIE PSA JEST KARALNE, A TYM BARDZIEJ SPOŻYWANIE. KIEDYŚ LECZONO PSIM SADŁEM, ALE LIKWIDACJA PROFESJI HYCLA POCIĄGNĘŁA RÓWNIEŻ ZANIK PRODUKCJI SADŁA. WNIOSEK - LEPIEJ HODOWAĆ ŚWINKĘ, ZNUDZI SIĘ, TO MAMY KORZYŚĆ W POSTACI EKOLOGICZNEGO JEDZENIA. MNIAM, MNIAM. SMACZNEGO

~ SMAKOSZ - HODOWCA / 2018-02-12 12:55:44
oceń komentarz: (3) (20)