Szynszyle - ciąża, poród, opieka nad młodymi

Zwierzęta    
ocena

Ciąża u szynszyli trwa 111 dni. W tym okresie samiczka staje się bardzo wrażliwa, nie należy narażać jej na stresy i bez potrzeby przenosić. Na kilka dni przed porodem przestajemy podawać samicy piasek do „kąpieli”, by nie dopuścić do zakażenia narządów rodnych (udostępnianie piasku wstrzymujemy do ok. 2 tygodni po porodzie).

Szynszyle - ciąża, poród, opieka nad młodymi

sxc.hu

Samiczka staje się wtedy bardziej nerwowa i może zacząć atakować samca. Parę można wtedy rozdzielić, by po pierwsze nie stresować samicy, a po drugie nie dopuścić do kolejnego zapłodnienia, które może nastąpić w ciągu doby po porodzie.

Poród odbywa się zwykle nocą lub wczesnym rankiem i trwa od 0,5 do 1 godziny. W trakcie porodu samica po wydaniu na świat młodego szynszylka wydala też łożysko, które zjada, jest to całkowicie normalne zachowanie.

Nie powinien nas niepokoić fakt, że samica zaczyna karmić młode dopiero ok. 12 godzin po porodzie, wtedy dopiero pojawia się u niej mleko, szynszylki przychodzą na świat z odpowiednim zapasem energetycznym, by przetrwać ten okres. Jeśli po tym czasie widzimy, że samica dalej nie karmi młodych, poprośmy o radę weterynarza.

Stres może wywołać między innymi wstrzymanie laktacji, zapewnienie spokoju samicy jest więc sprawą priorytetową. Młode szynszyle już po kilku dniach od narodzin zaczynają jeść stały pokarm, jednak mlekiem matki żywią się do 5-7 tygodnia życia (po tym czasie można odłączyć je od matki).

Samicy w czasie porodu i po nim należy zapewnić spokój. Nie powinno się dotykać młodych, zanim nie skończą ok. 2 tygodni.

Wasza szynszyla ma/ miała młode? Jak przebiegła ciąża i poród? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =