W Polsce obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie nie obejmuje kotów, takie szczepienie jest jednak zalecane zwłaszcza w przypadku kotów wychodzących.

Okres inkubacji choroby trwa od kilku dni do kilku miesięcy (średnio 2 miesiące). Przebieg wścieklizny może być utajony lub gwałtowny. W utajonym (spokojnym) przebiegu choroby wirus atakuje rdzeń kręgowy, objawy to porażenia mięśni, nieskoordynowane ruchy, problemy z oddychaniem, paraliż.

U kotów zwykle wścieklizna występuje w postaci gwałtownej (agresywnej). Wirus atakuje mózg, początkowo zwierzę jest pobudzone i zaniepokojone, można zaobserwować nierównomierne rozszerzenie źrenic. Po 1-3 dniach do poprzednich objawów dochodzą kolejne, zwierzę staje się agresywne (na początku wobec obcych, później przestaje rozpoznawać znajome osoby), kolejnym objawem jest spaczenie apetytu, zwierzę je niejadalne przedmioty (np. szkło lub kamienie), zwierzę wylizuje, drapie lub wygryza swędzące miejsce pogryzienia, można zaobserwować również kłapanie zębami, utratę apetytu, światłowstręt, ślinienie się spowodowane skurczami przewodu pokarmowego, gorączkę, wymioty, biegunkę. W kolejnym etapie rozwoju choroby (po ok. 7 dniach) występują drgawki, śpiączka, a w końcu śmierć zwierzęcia.

Przy podejrzeniu zarażenia zwierzęcia wścieklizną należy odizolować zwierzę, powiadomić o tym fakcie lekarza weterynarii i poddać zwierzę obserwacji. Zwierzęta, które pogryzły człowieka, odbywają 15 dniową obserwację w kierunku wścieklizny w lecznicy lub u właściciela, który musi pokazać weterynarzowi zwierzę w 1, 5, 10 i 15 dniu. Jeśli w tym czasie lekarz nie stwierdzi żadnych objawów i zwierzę przeżyje, wydawane jest zaświadczenie o stanie zdrowia zwierzęcia i jeśli nie było ono wcześniej szczepione, podaje się mu szczepionkę. Jednoznacznie można stwierdzić, że doszło do zakażenia wirusem dopiero w badaniu pośmiertnym. Zarażone zwierzęta nie są leczone (nie ma jeszcze lekarstwa na tę chorobę).

Uwaga!

Wprawdzie przypadki wścieklizny nie są częste, jednak wychodzące koty są w pewnym stopniu narażone na tę chorobę poprzez możliwy kontakt z dzikimi zwierzętami (gryzonie, wiewiórki, nietoperze), dlatego koty wychodzące powinny być regularnie szczepione na wściekliznę.

Podejrzewacie, że Wasz kot mógł zarazić się wścieklizną? Jakie objawy Was niepokoją? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zmienić głos na na Skype?
Następny artykułSałatka Tabbouleh – przepis

Monika Gajda – absolwetka studiów psychologicznych UJ. Pracowała w schronisku dla zwierząt, jest pettsiterką (http://www.opiekadlapsaikota.za.pl/). Ukończyła kurs trenera Alteri oraz Kurs Dyplomowy dla Behawiorystów Zwierzęch COAPE. Uczestniczy w seminariach o tematyce kynologicznej oraz prowadzi wykłady dla opiekunów zwierząt. Pracuje w COAPE Polska - instytucji kształcącej behawiorystów zwierzęcych i prowadzącej kursy o tematyce kynologicznej.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Świat zwierząt fascynuje mnie od czasów dzieciństwa. Mój pierwszy pies, owczarek niemiecki, pokazał mi jak zawiłe relacje łączą psy z ludźmi, jakie problemy komunikacyjne pojawiają się pomiędzy psem a człowiekiem. Uczęszczaliśmy razem na szkolenia prowadzone w tradycyjny sposób – PT, POI, POII, POIII (PT - pies towarzyszący, PO - pies obronny) – jednak porównując je teraz do szkolenia nowoczesnymi metodami mogę stwierdzić, że te drugie dają znacznie lepsze efekty, sprawiają, że nauka jest przyjemnością i wspierają tworzenie więzi między psem a właścicielem.

Staram się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat zachowania się i uczenia zwierząt. Za pomoc w nauce muszę podziękować przede wszystkim moim własnym psom: nieżyjącemu już Briksowi (owczarek niemiecki), Tinie (owczarek niemiecki), Dyziowi (kundelek, trafił do mnie przy okazji ewakuacji schroniska zagrożonego powodzią, spędził tam 4 lata), Bubie (kundelek, trafiła do mnie ze schroniska, gdzie przeżyła długie 2 lata) Dla Buby szczególne podziękowania za dzielne towarzyszenie mi w kursie trenerskim Alteri i celujące zdanie egzaminu;)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here