Wypadanie zębów u psa młodego, dorosłego - przyczyny

Zwierzęta    
ocena

Psy podobnie jak ludzie wymieniają w młodym wieku zęby mleczne na stałe. Mleczne zęby zaczynają zwykle wypadać ok. 3 miesiąca życia, jednak różnice czasowe między poszczególnymi psami są dość częste.

Wypadanie zębów u psa młodego, dorosłego - przyczyny

sxc.hu

Psy mają 28 zębów mlecznych, a po wymianie – 42 zęby stałe. Jeśli nasz pies ma kilka miesięcy i zauważymy, że wypadają mu zęby, nie należy się tym przejmować, jest to całkowicie normalne zjawisko. Jeśli nasz szczeniak zachoruje, poinformujmy weterynarza, jeśli jest akurat w okresie wymiany zębów. Jest to istotna informacja, ponieważ podawanie w tym czasie niektórych antybiotyków może zaburzyć proces wyrastania zębów stałych.

Jeśli naszemu niemłodemu już psu wypadają zęby, koniecznie skonsultujmy to z weterynarzem i przyjrzyjmy się dokładnie, w jakim stanie są jego pozostałe zęby. Najczęstszym powodem problemów psów z uzębieniem jest kamień nazębny, w którym rozwijają się bakterie i może prowadzić do rozwoju parodontozy (zanikowych zmian zębodołów), w wyniku czego dochodzi do wypadania zębów.

Tworzeniu się kamienia nazębnego sprzyja podawanie wyłącznie mokrej karmy i braku gryzaków, które pomagają psu w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Kamień nazębny może być usunięty przez lekarza weterynarii. Używajmy profilaktycznie środków zwalczających kamień nazębny, takich jak pasty do zębów, płyny (tylko tych przeznaczonych dla psów).

Wasz pies ma problemy z zębami? W jakim jest wieku? Konsultowaliście się z weterynarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
4.83
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =