Zadławienie u psa kością - co robić?

Zwierzęta    
ocena

Najniebezpieczniejsze dla psów jest podawanie im kości drobiowych, które po rozgryzieniu dzielą się na długie, ostre części, które mogą wbić się w przełyk zwierzęcia.

Zadławienie u psa kością - co robić?

photoxpress.com

Jeśli dojdzie do zadławienia, odłamek kości utknie w przełyku, pies najprawdopodobniej zacznie się krztusić, obserwujmy uważnie, czy samodzielnie uda mu się wykrztusić kość. Jeśli nie, musimy natychmiast udzielić mu pomocy.

 1. Krok pierwszy

  Najpierw otwieramy szeroko pysk psa i sprawdzamy czy fragment kości jest widoczny, jeśli tak - wyciągamy go pęsetą.

 2. Krok drugi

  Gdy to zawiedzie, psy małe i średnie podnosimy za tylne łapy głową w dół i potrząsamy nimi kilkukrotnie (psom dużym podnosimy tylko tylne nogi) a następnie znów sprawdzamy pysk i gardło psa.

 3. Krok trzeci

  Kolejną metodą jest chwyt Heimlicha, odwracamy psa do góry nogami, pochylamy się tak, by plecy psa opierały się o naszą klatkę piersiową i uciskamy na jego brzuch.

 4. Krok czwarty

  Jeśli pies wciąż nie wykrztusił kości, znów zaglądamy do jego pyska, czy nie przesunęła się tak, by można ją było wyciągnąć.

 5. Krok piąty

  Jeśli to wszystko nie przyniesie pożądanych rezultatów, pozostaje nam jak najszybciej zawieźć psa do weterynarza, który udzieli mu pomocy.

Jeśli kość przebiła przełyk i w nim utkwiła, konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Czy Wasz pies zadławił się kiedyś kością? Co zrobiliście i jak sobie poradziliście? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =