Zaginął mi pies - co robić?

Zwierzęta    
ocena

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami psa lub tylko jego tymczasowymi opiekunami, zawsze warto wcześniej zabezpieczyć się na wypadek zaginięcia zwierzęcia. Nawet najlepiej wychowane psy czasem tracą nad sobą kontrolę i udają się w pogoń za dostrzeżonym kotem lub innym zwierzakiem, również psy i suki niesterylizowane mogą wykazać się dużą pomysłowością i zniknąć z oczu właściciela, by znaleźć partnera.

Zaginął mi pies - co robić?

morguefile.com

Każdy pies powinien zostać zachipowany, co można zrobić w większości przychodni weterynaryjnych, nie zapomnijmy umieścić numeru chipu naszego psa w odpowiedniej bazie (http://www.identyfikacja.pl/, http://www.europetnet.com/, http://www.petbase.pl/index.html). Nie każdy, kto znajdzie psa, wie o możliwości sprawdzenia jego numeru chip, dlatego dodatkowo pies powinien mieć dane adresowe/nr tel. właściciela przy obroży, najlepiej sprawdzają się grawerowane numery na blaszkach, nie wyblakną one z czasem ani nie ulegną wytarciu. Miejmy zawsze aktualne zdjęcie naszego podopiecznego, przyda się do ewentualnych ogłoszeń.

Co zrobić gdy pies już zaginie? Najlepiej jeśli jest taka możliwość, poprosić drugą osobę o pomoc - zostajemy w miejscu gdzie ostatni raz widzieliśmy psa i wołamy go co chwilę (psy często wracają po jakimś czasie), a druga osoba udaje się na poszukiwania w kierunku, w którym uciekł pies, wołając go wesoło po imieniu (jeśli będziemy się denerwować i wołać psa ze złością, nawet jeśli nas słyszy, może bać się podejść). Nie oddalajmy się z okolic miejsca, w którym straciliśmy psa z oczu przynajmniej przez 1-2 h.

pies zaginął jak szukaćmorguefile.com

Od razu zaangażujmy w poszukiwania jak najwięcej osób i podzielmy okolicę na rejony które poszczególne osoby będą przeszukiwać. Pytajmy napotkane osoby (zwłaszcza z psami), czy nie widzieli naszego psiaka. Jak najszybciej powiadamiamy o zaginięciu psa lokalne schronisko dla zwierząt, podajemy dokładny opis zwierzęcia (płeć, wielkość, rodzaj i kolor sierści, znaki szczególne, nr posiadanego chipu, kolor obroży itp.). W okolicy rozwieszamy ogłoszenia ze zdjęciem psa, bardzo pomaga informacja o choćby drobnej nagrodzie, ogłoszenia najlepiej umieszczać tam, gdzie przeczyta je najwięcej osób – przy przystankach, kościele, sklepie, również w miejscach najczęściej uczęszczanych przez ludzi z psami, a więc np. w parku. Powiedzmy naszym sąsiadom, że zginął nam pies, jest duża szansa, że sam wróci do domu, a wtedy dobrze by ktoś nas zawiadomił, jeśli pojawi się w okolicy. Zamieśćmy również ogłoszenia w popularnych serwisach internetowych, możemy też poprosić o pomoc w poszukiwaniach miłośników psów za pośrednictwem forów internetowych.

Poza powiadomieniem schroniska wybierzmy się tam również osobiście i obejrzyjmy wszystkie psy znajdujące się na kwarantannie, odwiedzajmy schronisko regularnie i tam też zostawmy ogłoszenie ze zdjęciem naszego zaginionego psa.

 

Zdarzyło Wam się, że Wasz pies zaginął? Jak to się stało? Jak skończyła się ta sytuacja? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =