Zapalenie otrzewnej u kota - objawy

Zwierzęta    
ocena

Zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów (FIP- Feline Infectious Peritonitis) to śmiertelna choroba wywołana koronawirusem. Wirus przenosi się przez odchody i ślinę zarażonego zwierzęcia.

Zapalenie otrzewnej u kota - objawy

photoxpress.com

Najczęściej chorują koty młode (do 1,5 roku) przebywające w dużych skupiskach zwierząt, znajdujące się w stanie stresu, o obniżonej odporności. Początkowe objawy są mało wyraźne, postać utajona choroby może trwać nawet wiele tygodni, w niektórych przypadkach choroba nie rozwija się.

Pierwszym zauważalnym objawem jest gorączka. W wyniku choroby w różnych narządach i tkankach powstają liczne ziarniniaki. Choroba występuje w postaci wysiękowej, suchej lub mieszanej.

Przy postaci wysiękowej choroby płyn wysiękowy gromadzi się w okolicach podbrzusza i klatki piersiowej, jego duża ilość prowadzi do problemów z oddychaniem, poza tym może wystąpić utrata apetytu i pragnienia, gorączka, żółtaczka, biegunka.

W postaci bezwysiękowej spada apetyt i pragnienie, pojawia się gorączka, wymioty, biegunka, żółtaczka, anemia oraz objawy neurologiczne takie jak drgawki, porażenia, oczopląs, problemy z równowagą.

UWAGA!

Obecnie nie ma lekarstwa na tą chorobę, leczenie polega na łagodzeniu objawów choroby i ograniczaniu cierpienia zwierzęcia.

Wasz kot przeszedł zapelenie otrzewnej? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =