Zapalenie ucha u kota - objawy, leczenie

Zwierzęta    
ocena

Początki stanu zapalnego rozpoznamy oglądając wnętrze ucha - jest ono wtedy zaczerwienione, może zbierać się w nim brązowawa wydzielina. Oznaką bardziej zaawansowanego stanu zapalnego jest potrząsanie głową przez kota, drapanie uszu, duże zaczerwienienie wewnątrz ucha, większa ilość nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny. W następstwie drapania się na uszach i w nich mogą pojawić się rany i wyłysienia.

Zapalenie ucha u kota - objawy, leczenie

sxc

Jeśli proces zapalny przeniesie się do ucha środkowego, do wymienionych już objawów mogą dołączyć inne, takie jak: zapalenie rogówki i spojówki oraz zapadnięcie oka po chorej stronie głowy. Przy zapaleniu ucha wewnętrznego u kota może pojawić się oczopląs, problemy z chodzeniem.

Przyczyny zapalenia ucha mogą być zróżnicowane i zdiagnozować powinien je lekarz weterynarii. Mogą to być pasożyty (najczęstszy to świerzbowiec uszny), grzyby, zakażenia bakteryjne (mogą być powikłaniem obecności ciała obcego w uchu, alergicznego zapalenia skóry, uszkodzeń skóry).

Jeśli stan zapalny przeniesie się do ucha środkowego i/lub wewnętrznego i przez dłuższy czas pozostaje nie leczony, może mieć konsekwencje w postaci trwałych zmian neurologicznych. Nigdy nie wolno lekceważyć żadnych objawów chorobowych zwierzęcia ani zwlekać z podjęciem ich leczenia pod kontrolą weterynarza.

UWAGA!

Najważniejsza jak zwykle jest profilaktyka, co 3-4 tygodnie (w przypadku kotów ze skłonnościami do stanów zapalnych nawet częściej) należy kontrolować uszy kota, jeśli zauważymy zbierającą się woskowinę, przemywamy uszy specjalnie do tego przeznaczonym preparatem.

Podejrzewacie, że Wasz kot cierpi na zapalenie ucha? Jakie objawy Was niepokoją? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =