Zatrucie u psa - objawy, co zrobić?

Zwierzęta    
ocena

W każdym domu znajduje się wiele substancji, które mogą być dla naszego psa trucizną. Biorąc pod opiekę zwierzę, powinniśmy wykazać się daleko posuniętą wyobraźnią i odpowiednio zabezpieczyć je przed kontaktem z niebezpiecznymi dla niego substancjami.

Zatrucie u psa - objawy, co zrobić?

sxc.hu

Najczęściej zatrucia wywołane są przez zjedzenie trujących roślin, pewnych produktów spożywczych, środków chemicznych. Do roślin trujących dla psów należą między innymi: bluszcz, konwalia, cis, gwiazda betlejemska. Należy upewnić się czy trzymane w domu rośliny nie są dla psa szkodliwe, w takim przypadku albo rezygnujemy z nich albo zabezpieczamy je odpowiednio, by pies nie miał do nich nigdy dostępu.

Poważne zatrucia u psów mogą być wywołane również pozornie nieszkodliwymi produktami, jakie można znaleźć w naszej kuchni. Szkodliwe są zwłaszcza czekolada i rodzynki. Niektóre z naszych leków mogą poważnie zaszkodzić psu, właściciele nieświadomie sami czasami podają niewłaściwe leki psu (nie wolno tego robić, zawsze wcześniej konsultujmy się z lekarzem weterynarii), do leków niebezpiecznych dla psów należy między innymi paracetamol i ibuprofen. Wszystkie środki chemiczne powinny zostać zabezpieczone przed psami, detergenty, farby, oleje, płyny używane w samochodach, niebezpieczny może być nawet płyn do przechowywania soczewek kontaktowych czy płyn do płukania ust.

Objawy zatrucia po spożyciu trującej substancji mogą być różne, często są to wymioty, ślinotok, biegunka, drgawki, trudności z oddychaniem. Jeśli podejrzewamy, że zwierzę zjadło coś trującego, natychmiast zabierzmy go do lekarza weterynarii. W niektórych przypadkach tylko szybko udzielona pomoc może uratować zdrowie, a nawet życie zwierzęcia.

Jeśli zwierzę wymiotuje, zbierzmy wymiociny i przekażmy je weterynarzowi do zbadania. W przypadku, gdy wiemy czym zatruło się zwierzę i nie jest to substancja żrąca, możemy próbować od razu wywołać wymioty przez podanie słonej wody lub wody z musztardą. Po zjedzeniu przez psa żrących substancji wymioty mogą tylko pogorszyć sprawę. Najlepiej nie zwlekać w żadnym wypadku z zabraniem psa do lekarza.

Wasz pies cierpiał na zatrucie pokarmowe? Z czego wyniknęło? Jak wyglądało leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
4.25
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =