Zwierzęta egzotyczne – hodowla

Zwierzęta    
ocena

Hodowla zwierząt egzotycznych staje się coraz bardziej popularna. Z wężem czy pająkiem nie trzeba wychodzić na spacery, poświęcać czasu na zabawę, zatem dla zapracowanych ludzi, nie chcących całkowicie tracić kontaktu z naturą, hodowla zwierząt egzotycznych może być dobrym rozwiązaniem.

Zwierzęta egzotyczne – hodowla

photoxpress.com

Wiele osób chce mieć w swoim domu namiastkę dżungli czy pustyni zamkniętą w czterech ścianach terrarium. Odpowiednio urządzone i podświetlone terrarium z pewnością może być wyjątkowym elementem dekoracyjnym wystroju wnętrza, jeśli jednak chcemy trzymać w nim żywe zwierzę musimy dobrze przemyśleć tę decyzję i odpowiednio się do tego przygotować.

Zacznijmy od rozmowy ze wszystkimi domownikami, nie każdy chce mieszkać pod jednym dachem z wężem czy olbrzymim włochatym pająkiem. Dokładnie zapoznajmy się z informacjami na temat pochodzenia, środowiska naturalnego, trybu życia i sposobu odżywiania się gatunku, którym jesteśmy zainteresowani.

Terrarium zwierzęcia egzotycznego staje się często miejscem, w którym jego mieszkaniec spędza całe swoje życie, zastanówmy się więc czy stać nas na zakup odpowiedniej wielkości terrarium i niezbędnych akcesoriów (elementy dekoracyjne, urządzenia typu grzałki, nawilżacze).

Warunki w terrarium muszą być maksymalnie zbliżone do warunków naturalnych w jakich żyją te zwierzęta na wolności. Niektóre z trzymanych w domach zwierząt egzotycznych są jadowite i niebezpieczne dla człowieka, np. niektóre węże, pająki czy skorpiony. W takim przypadku musimy o tym uprzedzić wszystkich domowników i przygotować się na wypadek ukąszenia przez zwierzę, zaznajamiając się z metodami postępowania i przygotowując niezbędne środki pierwszej pomocy. Oczywiście należy odpowiednio zabezpieczyć terrarium, by uniemożliwić zwierzęciu samowolne wydostanie się z niego.

Zanim kupimy zwierzę dowiedzmy się czy wybrany przez nas gatunek nie znajduje się na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem publikowanej przez CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem). Listę gatunków znajdziemy pod tym adresem http://www.cites.info.pl/CITES/CITES_ZAL.pdf. Jeśli interesujący nas gatunek zwierzęcia znajduje się na tej liście (a handel nim nie jest całkowicie zakazany), koniecznie żądajmy od sprzedawcy dokumentów potwierdzających legalność nabycia zwierzęcia.

O jakim zwierzęciu myślicie? Dlaczego zdecydowaliście się akurat na nie?

OCENA
1.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =