Beaujolais nouveau - co to za święto i jak je obchodzić?

Okoliczności    
ocena

Lubimy świętować z winem, które stanowi dopełnienie niejednej okazji. Wino także doczekało się swojego święta. Samo wino jak i jego uroczystość zawdzięczamy Francuzom. Wznieśmy toast z okazji święta Beaujolais Nouveau!

Beaujolais nouveau - co to za święto i jak je obchodzić?

photoxpress.com

Święto Beaujolais Nouveau jest świętem młodego wina z regionu Beaujolais. Jest to południowo-wschodnia część Francji. Wino, o który mowa, ma lekki, cierpki smak. Posiada także charakterystyczną fiołkową barwę oraz specyficzny aromat, w którym dominują polne trawy i kwiaty. Wino produkowane jest z winogron gamay. Beaujolais nouveau można smakować już 6 tygodni po winobraniu. Według ustalonego w 1985 roku prawa – od trzeciego czwartku listopada. W tym dniu przypada właśnie święto Beaujolais Nouveau.

Charakter win w dużej mierze zależy od miejsca produkcji, warunkowany jest różnym klimatem. Na północy produkowane są wina szlachetne, w centrum – średniej klasy, natomiast na południu – tanie. Można podawać je do potraw mięsnych (za wyjątkiem dziczyzny) i serów. Można do wina podawać wędzone wędliny oraz oliwki. Pasuje również do przystawek, np. kanapek. Powinno być schłodzone do temperatury 14-16 stopni Celsjusza, a w przypadku nadmiernej cierpkości nawet do 10-12 st. Celsjusza.

Młodymi winami mogą poszczycić się także Włosi (Novello) i Węgrzy (Portugieser).

Smak Beaujolais Nouveau zaskarbia sobie wielu zwolenników. Praktycznie nie ma osoby, która nie byłaby jego smakoszem. Nie wymaga on specjalnej kultury i oprawy picia. Wino oraz jego święto napędzają jednocześnie doskonałą machinę promocyjną dla samego regionu Beaujolais. Nie tylko Francuzi, ale ludzie z różnych zakątków świata czekają w napięciu na otwarcie pierwszych butelek.

Niektóre restauracje, także w Polsce zapraszają z okazji święta Beaujolais Nouveau gości na wyjątkową degustację. Do młodego wina powinny być podane typowe francuskie potrawy jak sery pleśniowe, creme brulee czy zupa cebulowa. Degustacja powinna być preludium do hucznej fety pełnej radosnej zabawy, tańców i śpiewów do białego rana. Świętowanie powinna poprzedzić krótka prelekcja dotycząca święta Beaujolais Nouveau i samego wina oraz regionu, z którego się wywodzi. Dodatkową atrakcją może być koncert zespołu grającego tradycyjną francuską muzykę.

Na zdrowie!

Czy obchodzicie beaujolais nouveau? W jaki sposób świętujecie? Podzielcie się z nami swoimi sposobami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =