Co to są i jak wyglądają prymicje?

Okoliczności    
ocena

Prymicje to pierwsza msza święta odprawiana przez nowo wyświęconego kapłana. Zazwyczaj odbywa się następnego dnia po święceniach kapłańskich dokonanych przez biskupa. Po niej następuje uroczyste świętowanie, którego rangę można porównać do wesela.

Co to są i jak wyglądają prymicje?

sxc.hu

Mianem mszy prymicyjnych określane są także msze święte odprawiane przez neoprezbitera (nowo wyświęconego księdza) przez ok. miesiąc od momentu, kiedy został kapłanem.

Pierwsza msza prymicyjna ma miejsce w rodzinnej parafii prezbitera i jest przez niego celebrowana. W asyście (koncelebrze) towarzyszy mu proboszcz parafii. Msza prymicyjna ma bardzo uroczysty charakter. Towarzyszy jej podniosła atmosfera. Do kościoła przychodzi przede wszystkim rodzina prezbitera oraz jego przyjaciele. Ponadto we mszy uczestniczą parafianie, którzy chcą uczestniczyć w tym ważnym dla nowego kapłana wydarzeniu. Msza kończy się błogosławieństwem, podczas którego kapłan nakłada ręce na głowę przybyłych.

Po zakończeniu mszy świętej neoprezbiter wraz z przybyłymi gośćmi udaje się na przyjęcie, zazwyczaj ze względu na komfort gości zorganizowanego w wynajętej restauracji.

Przejazd do lokalu także ma uroczysty charakter. Często można zobaczyć nowego księdza jadącego dorożką czy ustrojonym samochodem. Prymicje są dla księdza wydarzeniem tak ważnym jak ślub i wesele dla nowożeńców. Dlatego też droga jego przejazdu jak i kościół i lokal, w którym świętują goście, są odpowiednio udekorowane. Neoprezbitera witają transparenty. Często na trasie przejazdu ustawiają się parafianie składający mu życzenia.

Forma przyjęcia zależy od samego księdza. Może przybrać ono wyłącznie kształt obiadu w gronie najbliższej rodziny. Może przerodzić się także w imprezę taneczną, jednak stonowaną w doborze repertuaru. Często przyjęcie uświetnia występ zespołu składającego się z kleryków lub księży, którzy w formie prezentu umilają atmosferę prymicyjnego przyjęcia.

Od nowo wyświęconego księdza zależy także, czy na imprezie pojawi się alkohol. Zazwyczaj organizatorzy decydują się na wino, ale w niektórych przypadkach na stołach pojawia się także wódka. Najważniejsze, żeby nie przesadzać z ilością serwowanego alkoholu, ponieważ nie przystoi, żeby przyjęcie prymicyjne przeobraziło się w melanż.

Czas trwania prymicji także jest ruchomy, bywają przyjęcia, które kończą się po północy. Nie zdarza się jednak, aby świętowanie trwało jak typowe wesele do białego rana.

Czy byliście kiedyś na prymicjach? Jak zorganizowano uroczystość po mszy świętej? Opowiedzcie nam o tym!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =