Okoliczności Jak odmówić bycia chrzestnym?

Jak odmówić bycia chrzestnym?

-

Zgodnie z dawnym zwyczajem nie wypadało odmówić rodzicom dziecka, jeśli poprosili o to, aby ktoś został chrzestnym ojcem albo chrzestną matką. Większość osób pomimo wahania godziła się. Czy dziś obowiązuje ta reguła? Obecnie savoir-vivre jest bardziej elastyczny w tej kwestii. Na pewno sytuacja jest trudniejsza, gdy dziecko urodziło się bliskim osobom. Wówczas prośba może sprawić kłopot, niełatwo odmówić przyjaciołom i bliskiej rodzinie. Savoir-vivre pozwala jednak dać negatywną odpowiedź.

Dlaczego? Zgodnie z zasadami dobrego wychowania nie można sprawiać nikomu nadmiernego problemu, a każde życzenie powinno być wyrażane jako prośba. Żądanie czy wymuszanie pozytywnej decyzji, „bo tak wypada” nie jest w dobrym tonie. Jeśli ktoś nie chce albo nie może zostać rodzicem chrzestnym, wypada uszanować jego wolę. Rodzice dziecka nie powinni obrazić się. Zarówno okazywanie swojego niezadowolenia poprzez milczenie jak i przez wymówki, spory nie świadczy dobrze o wychowaniu. Pozostali członkowie rodziny także nie powinni zmuszać do zmiany decyzji.

Czy trzeba tłumaczyć się z odmowy? Nie trzeba, ale zgodnie z dobrym wychowaniem należy odmówić tak, żeby mamie i ojcu dziecka nie sprawić przykrości. Nie musi się szczegółowo wyjaśniać powodów, ale pomimo tego słowa powinny być dopasowane do relacji, łączących z rodzicami niemowlęcia. Odmowa może być stanowcza, ale równocześnie dobrze będzie uważać na ton wypowiedzi. Jeśli trzeba, można wytłumaczyć dlaczego została podjęta decyzja odmowy.

odmówienie bycia chrzestnymsxc.hu

Zadaniem rodziców chrzestnych jest pomaganie w wychowaniu dziecka zgodnie z zasadami wiary. Trzeba będzie uszanować, jeśli ktoś nie czuje się na siłach albo nie chce. Wypada poprosić osoby, z którymi pociecha będzie mieć kontakt. Wybieranie dalekich znajomych lub rodziny, z którą straci się kontakt, według savoir-vivre’ u, jest w złym tonie. Tak samo jak wybieranie przyszłych rodziców chrzestnych ze względu na ich dobrą sytuację finansową. Wielu ludzi zapomina, że rolą osób, trzymających niemowlę do chrztu, nie jest późniejsze obsypywanie go prezentami czy obdarowywanie nimi z każdej, uroczystej okazji.

Byliście w podobnej sytuacji? Co myślicie o odmowie bycia chrzestnym?

Anna Wyczyńska

Anna Wyczyńska – uczestniczyła w projektach realizowanych przy udziale Unii Europejskiej. Miała dzięki temu możliwość obserwowania komunikacji społecznej i zasad savoir – vivre’ u między osobami o różnych poglądach i doświadczeniach. Współpracowała z redakcjami zajmującymi się kulturą. W serwisie Spec.pl zajmuje się tematyką savoir – vivre.

1 KOMENTARZ

 1. cześć,

  Dzisiaj rodzina zaproponowała mi żeby być chrzestny.

  W pierwszej chwili się zgodziłem.

  po chwili przemyślenia wiem że się do tego nie nadaje, nie mam z nimi kontaktu na codzień, widzimy się b. rzadko, Kiedyś wiele razy zaszło mi za skórę i nigdy dobrych kontaktów nie mieliśmy.

  gdy wpadają do nas, mieszkam jeszcze z rodziną, staram się być miły ale też nie rozmawiamy.

  jak teraz odmówić??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak finansować stowarzyszenia?

W jaki sposób mogą być finansowane stowarzyszenia?

Wysokość, rodzaje stóp procentowych NBP

Wysokość stóp procentowych NBP ustala jej organ zwany Radą Polityki Pieniężnej. Rada Polityki Pieniężnej składa się z 10 członków: Przewodniczącego Rady, którym jest Prezes NBP oraz 3 członków powołanych przez Sejm, 3 członków powołanych przez Senat i 3 członków powołanych przez Prezydenta RP. Członkowie RPP powoływani są na 6 lat. Jednym z zadań Rady jest ustalanie wysokości stóp procentowych NBP. By to zrobić, Rada podczas posiedzeń analizuje poziom inflacji, bezrobocia, rozwoju gospodarczego, jak i inne czynniki.

Zobacz też

Kotlety z bobu – przepis

Bób jest rośliną jednoroczną z rodziny bobowatych, cechuje się dużą ilością składników odżywczych. Dania z bobu są bardzo sycące. Bób jest bogaty w białko oraz witaminy B1, B2, C oraz PP.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: