Jak wygląda studniówka?

Okoliczności    
ocena

Dawniej studniówka była imprezą, organizowaną w murach szkoły. W przygotowania zaangażowani byli uczniowie oraz ich rodzice i nauczyciele. Później szkolna zabawa przeniosła się do wystawnych lokali, bardziej zaczęła wyglądać jak huczny bal. Obecnie w przygotowaniu studniówki uczestniczą rodzice, właściciele lokalu, czasem uczniowie. Nauczyciele raczej pełnią rolę gości.

Jak wygląda studniówka?

photoxpress.com

Niezależnie od zmian, studniówka zaczynała się i zaczyna polonezem. Przesąd związany z maturalnym balem mówi, żeby pomylić jeden krok, ponieważ ma to zapewnić szczęście na egzaminie dojrzałości. Później następuje drugi taniec, czyli walc. W tańcu przeważnie towarzyszą osoby zaproszone przez maturzystów. Kiedyś nie zapraszało się pojedynczych osób spoza szkoły. Dziś bal bez partnerki lub partnera dla niektórych młodych ludzi okazuje się poważnym problemem.

Po przetańczeniu walca rozpoczyna się właściwa część balu, czyli impreza z tańcem, prowadzona przez zaproszony zespół. Uczniowie prezentują przygotowany przez nich program artystyczny. Zazwyczaj przedstawiają sytuacje związane z ich pobytem w szkole, wydarzenia typowe dla uczniów, czasem prezentują jak wyobrażają sobie maturę lub jak powinna według nich wyglądać. Wyrażają podziękowania dla pedagogów, koleżanek i kolegów za czas spędzony w murach szkoły. Wypada również podziękować rodzicom i organizatorom za przygotowanie studniówki.

W czasie imprezy następuje pora na wypicie kieliszka szampana. Inny alkohol nie powinien, zwyczajem savoir-vivre’u, znaleźć się w posiadaniu uczestników studniówki. Młodzież nie musi martwić się o ewentualny posiłek, jego przygotowanie należy do pracowników lokalu, w którym odbywa się bal. Dawne obiady zostały zastąpione przez uroczyste kolacje.

Huczny przebieg maturalnej imprezy wymusił zmianę strojów z galowych na wieczorowe. Zmiana dotyczy przede wszystkim kobiet – uczennic i nauczycielek. Na studniówce obowiązuje elegancka suknia (często długo wybierana przed balem). Panie muszą też starannie przygotować makijaż, włosy często układa fryzjer.

UWAGA!

Po zakończeniu studniówki, zgodnie ze zwyczajem, uczniowie powinni udać się w stronę najsłynniejszego w miejscowości pomnika. Skacząc na jednej nodze okrążają go. Muszą się starać, ponieważ przesąd mówi, że ilość wykonanych skoków będzie odpowiadać liczbie punktów, którą uzyskają na maturze. Można powiedzieć, że okrążenia wokół pomnika kończą studniówkową imprezę.

Czego spodziewacie się po swojej studniówce? Jak powinna wyglądać idealna studniówka?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =