Jak zorganizować akademię z okazji rozpoczęcia roku szkolnego?

Okoliczności    
ocena

Scenariusz z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w dużej mierze zależy od rodzaju szkoły oraz jej profilu. Inaczej będzie wyglądać akademia w szkole podstawowej, a inaczej w szkołach ponadgimnazjalnych. Jednak zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku pojawią się pewne stałe elementy uroczystości.

Jak zorganizować akademię z okazji rozpoczęcia roku szkolnego?

sxc.hu

Akademia jest z reguły przygotowywana odpowiednio wcześniej przez wyznaczonego przez dyrekcję nauczyciela lub grupę pedagogów. Są w nią zaangażowani także uczniowie, będący w samorządzie szkolnym, ewentualnie w samorządach klasowych, z którymi nauczyciel prowadzący kontaktuje się wcześniej, przydzielając role i przedstawiając scenariusz akademii.

Akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego odbywa się na terenie szkoły lub, w przypadku ładnej pogody, na zewnątrz. Pierwszym elementem jest uroczyste odśpiewanie hymnu szkoły. Po nim następuje przywitanie zgromadzonych przez dyrekcję. Po przemówieniu ma miejsce wprowadzenie pocztu sztandarowego.

Następnie uczniowie, głównie z młodszych klasach, przedstawiają krótki program artystyczny. Uczniowie recytują wierszyki oraz śpiewają piosenki tematyką nawiązujące do wakacji. W szkołach średnich element programu artystycznego jest pomijany lub zastępowany kilkuzdaniowym powitaniem ze strony przewodniczącego szkoły.

Ważnym elementem akademii jest także przedstawienie wychowawców pierwszoklasistów oraz podanie sal, w których odbędą się spotkania klasowe. Dobrze przygotować także tabliczki oznakowane poziomem i literką danego oddziału klasowego, aby każdy uczeń wiedział, za kim podążać.

Nie można zapomnieć o słowach motywujących uczniów do nauki w nowo rozpoczętym roku szkolnym. Samo poprzestanie na wspominaniu wakacyjnego odpoczynku może okazać się niewystarczające. Trzeba pokazać uczniom, że w szkole też może być zabawnie, miło, a co najważniejsze – nauka i obowiązki szkolne nie są takie straszne, jak je malują.

Organizując akademię z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, trzeba dokładnie obliczyć czas jej trwania. Nie może być zbyt długa i nużąca. Jeśli decydujemy się na program artystyczny, to tylko taki, który sprawi frajdę maluchom, a dla starszej młodzieży nie będzie tylko „odstaną koniecznością”. Warto posłużyć się żartobliwą formą – skeczem, kabaretem.

Jako organizatorzy nie zapomnijmy zaprosić przyjaciół naszej szkoły: współpracowników, władz miasta czy lokalnych mediów.

Jak Wy zorganizowalibyście taką akademię? Czy macie ciekawe pomysły? Podzielcie się nimi z nami!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =