Jak zorganizować obchody jubileuszu szkoły?

Okoliczności    
ocena

Jubileusz szkoły powinien być nie tylko okazją od wspomnienia historii placówki i jej wybitnych absolwentów. Powinien także twórczo zaktywizować obecnych uczniów, którzy zaangażują się w zapisywanie kolejnych kart historii szkoły.

Jak zorganizować obchody jubileuszu szkoły?

photoxpress.com

Zanim zadzwoni uroczysty dzwonek rozpoczynający oficjalne obchody jubileuszu szkoły, można poprzedzić go inicjatywami aktywizującymi obecnych uczniów placówki do zaangażowania w upamiętnienie tego święta. Można tego dokonać organizując konkurs na plakat z okazji jubileuszu szkoły. Najlepszy będzie reklamował to wydarzenie nie tylko w szkolnym budynku, ale stanie się także formą promującą to święto w lokalnych mediach. Można także zainicjować przegląd poezji uczniowskiej zainspirowany życiem i dokonaniami patrona szkoły. Najlepsze wiersze będą wyrecytowane lub odczytane przez ich twórców podczas uroczystej akademii jubileuszowej.

Specjalnie na tę okoliczność można przygotować i wydać książkę dotyczącą historii szkoły, zawierającą także spis uczniów uczęszczających w poszczególnych latach do danych klas ze szczególnym uwzględnieniem wybitnych absolwentów. Warto przybliżyć ich sylwetki. Taka publikacja powinna zawierać także liczne fotografie z oficjalnych i mniej formalnych imprez szkolnych.

Z okazji jubileuszu można przygotować gadżety upamiętniające to wydarzenie, np. kubki, długopisy czy koszulki z odpowiednim nadrukiem.

W części oficjalnej z pewnością nie zabraknie inaugurującej jubileusz mszy świętej oraz uroczystej akademii, która zgromadzi dyrekcję, grono nauczycieli z pozostałymi pracownikami szkoły, zaproszonych absolwentów, władze miasta oraz obecnych uczniów lub przynajmniej samorządy klasowe oraz przedstawicieli Rady Rodziców.

Warto urządzić lekcję wspomnień, podczas której przy pomocy prezentacji multimedialnej odświeży się dzieje placówki. Gościem podczas takich zajęć może być najstarszy absolwent szkoły, który opowie o nauce „za jego czasów”. Szkolne sale lekcyjne mogą na tę okoliczność stać się galerią zdjęć oraz dokumentów z życia szkoły. Uroczystości może uświetnić koncert szkolnego chóru lub kilka występów wykonanych przez uczniów szkoły. Przegląd artystyczny może odbyć się na terenie placówki lub miejskiego ośrodka kultury.

Ciekawą formą przeżywania tego szkolnego święta jest zorganizowanie zawodów sportowych. Z pewnością furorę zrobi mecz piłki nożnej nauczyciele kontra uczniowie.

Dla odważnych i nie bojących się wyzwań nauczycieli można zorganizować taneczny konkurs pod hasłem „Taniec z nauczycielami”, w którym pary nauczycielsko-uczniowskie dadzą taneczny popis na forum szkoły.

Całość może zwieńczyć impreza w wynajętym dla nauczycieli i absolwentów klubie, zorganizowana pod hasłem „Studniówka retro”.

Czy macie inne pomysły na organizację jubileuszu szkoły? Podzielcie się nimi z nami!

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =