Jak zorganizować zjazd rodzinny?

Okoliczności    
ocena

Zjazdy rodzinne to coś więcej niż niedzielny obiad w rodzinnym domu. Zazwyczaj są planowane na długo wcześniej i koordynowane prze jedną lub kilka osób. Gromadzą dużą grupę ludzi, często kilka pokoleń, dlatego wymagają sprawnej organizacji.

Jak zorganizować zjazd rodzinny?

sxc.hu

Zjazdy rodzinne powinny być zaplanowane odpowiednio wcześniej, aby każdy członek rodziny mógł zarezerwować sobie termin na spotkanie z bliższą i dalszą rodziną. Optymalnym terminem takich zjazdów jest weekend, ponieważ większość ma wtedy wolne i nie jest ograniczona zawodowymi obowiązkami. Zaproszenia na zjazd rodzinny najlepiej wysłać pocztą (w przypadku seniorów) lub e- mailem. W zaproszeniu nie zapomnij podać dokładnego miejsca i godziny spotkania. Dołącz także szczegółowy plan lub mapkę dojazdu, aby nikt nie miał problemu z dotarciem do celu.

Zjazd rodzinny można zorganizować w domu najstarszego członka rodziny lub w domu członka rodziny mieszkającego w mieście, w którym dziejowość danej familii miała swój początek. Spotkania w domu owiane są sentymentem. Wywołują wspomnienia, podczas których przytacza się różne opowieści dotyczące wujka, który zginął na wojnie czy cioci, która była najlepszą położną w całej wsi. Jednym z głównych programów zjazdu rodzinnego powinno być oglądanie rodzinnych fotografii. To bardzo miły moment, silnie integrujący całą rodzinę.

Organizacja zjazdu rodzinnego w domu wymaga przemyślenia kwestii dotyczących menu i miejsc noclegowych. Jeśli masz liczną rodzinę, może okazać się, że nie jesteś w stanie zapewnić wszystkim pokoju gościnnego. Zarezerwuj wtedy miejsca w pobliskim hotelu. Zadbaj o transport gości. Raczej zrezygnuj z wcielanie się w rolę kucharza, wynajmij catering.

Jeśli zjazd ma miejsce w lokalu, najlepiej wybierz taki, w którym członkowie rodziny będą mogli przenocować, a rodzice dzieciaków nie będą się denerwować, czy ich pociecha nie strąci wazonu z saskiej porcelany. Restauracja powinna być przestronna i dopasowana do pokoleniowych potrzeb.

Zjazd rodzinny powinien obfitować w różne gry i zabawy integracyjne. Nie ma się co czarować – nie wszyscy członkowie rodziny znają się dobrze, a niektórzy utrzymują ze sobą wyłącznie „świąteczny kontakt”. Jeśli nie potrafimy zainicjować takich zabaw, skorzystajmy z fachowej pomocy wodzireja.

Elementem zjazdu integracyjnego może być wspólny powrót do dzieciństwa, bez względu na wiek, połączony z zabawą na placu zabaw. Można także wspólnie zwiedzić zabytki rodzinnego miasta. Wybrać się na objazdową wycieczkę po najbliższej okolicy, odkrywając na nowo jej uroki. Warto także zainicjować kącik zabaw dla najmłodszych, aby przez zabawę mogły się bliżej poznać.

Nie zapomnijcie upamiętnić spotkania – rodzinnym zdjęciem.

Czy organizowaliście kiedyś zjazd rodzinny? Jakie rozrywki zapewniliście gościom? Opowiedzcie nam o tym w komentarzu!

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =