Jak zrobić samemu kartkę na chrzest?

Okoliczności    
ocena

Chrzest małego człowieka to ważne wydarzenie w każdej katolickiej rodzinie. To okazja, żeby spotkać się przy jednym stole i poznać najmłodszego członka. Z tej okazji wypada ofiarować maleństwu jakąś pamiątkę z tego wydarzenia, np. ozdobną kartkę. Nawet wiele lat po tym wydarzeniu, czytanie i oglądanie pamiątek wywołuje wzruszenie. Warto postarać się, aby pamiątka była wyjątkowa.

Jak zrobić samemu kartkę na chrzest?

Fot. Monika Piotrowska

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak ozdobić kartkę techniką serwetkową.

Będzie potrzebne:

dwa identyczne kawałki grubej tektury
farby akrylowye
nożyczki
serwetki
klej
pędzle i wałkI
lakier
dziurkacz
sznurek
kartka

 1. Krok pierwszy

  Grubą tekturę malujemy dokładnie farbą akrylową w jasnym kolorze. Z serwetki wycinamy motyw, np. aniołki. Należy pamiętać o tym, żeby rozdzielić wszystkie warstwy serwetki; potrzebna nam jedynie ta zadrukowana.

 2. Krok drugi

  Wycięty motyw wkładamy na 30 sekund do miseczki z zimną wodą. Po tym czasie delikatnie wyciągamy i osuszamy ręcznikiem kuchennym.

 3. Krok trzeci

  Gdy farba wyschnie, smarujemy tekturę klejem wikol wymieszanym z wodą i nakładamy ostrożnie serwetkę. Manewrujemy nią tak delikatnie, aby nie uległa zniszczeniu. Nadmiar kleju i powietrza usuwamy za pomocą wałka kauczukowego, który także wyprostuje ewentualne fałdki.

 4. Krok czwarty

  Czekamy aż wszystko dokładnie wyschnie. Całość możemy pokryć warstwą lakieru bezbarwnego, który zabezpieczy pracę przed zniszczeniem. Na kartce papieru zapisujemy życzenia. Możemy także napisać je za pomocą edytora tekstu i wydrukować.

 5. Krok piąty

  Kartkę z życzeniami wkładamy między obie tekturki (tę ozdobioną kładziemy na wierzch) i robimy w nich dziurki, przez które przewlekamy sznurek lub wstążeczkę. Kartkę z życzeniami docinamy tak, aby jej rozmiar pasował do tekturek.

Dlaczego używamy tak grubego materiału? Otóż brystol i cienki kartonik nie nadają się do zdobienia techniką decoupage. Nasiąknięte farbą, klejem i wodą zdeformują się i przestaną być płaskie.

Zamiast dziurkacza możesz użyć oczkarki, którą zamontujesz srebrne kółeczka. Na zewnętrznej części kartki możesz dokleić scrapki, których używa się w scrapbookingu. Możesz użyć do ozdoby koralików, piórek lub filcu, a także organzy, czy drobiazgów wykonanych na szydełku.

Jak myślicie - ręcznie wykonana kartka to dobry pomysł? Gdybyście otrzymali taką od kogoś, co byście pomyśleli? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =